Łódź: długa lista przychodni bez kontraktów

NFZ rozstrzygnął konkurs na leczenie ambulatoryjne w części specjalności. Tysiące pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala im. Norberta Barlickiego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi zostanie bez możliwości bezpłatnego leczenia w dotychczasowych placówkach.

Niepewne są również losy poradni dermatologicznej w Klinice Dermatologii i Wenerologii Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i oddziałów Miejskiej Przychodni "Chrobry". 

Fundusz nie przyznał kontraktu 5. poradniom Szpitala Uniwersyteckiego. Z bezpłatnym leczeniem skończy poradnia leczenia bólu. Od przyszłego roku nie będzie też poradni metabolicznej, w której leczy się kilka tysięcy chorych z patologiczną otyłością. Kontraktu nie dostała poradnia logopedyczna - jako jedyna w regionie zajmuje się rehabilitacją pacjentów po operacji wycięcia nowotworów krtani. Pracę zakończy też poradnia nefrologiczna.

Cięcia dotknęły również przychodnię na Widzewie Wschodzie. Fiaskiem skończyły się także negocjacje Funduszu z dyrekcją WZZOZ Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi prowadzącego trzy poradnie - pulmonologiczną, chorób płuc i alergii. Tu leczą się najubożsi pacjenci, chorzy np. na gruźlicę. Dyrekcja będzie musiała zamknąć poradnie.

Dlaczego przychodnie przy szpitalach nie dostały kontraktów? Jak informuje Dziennik Łódzki, nowe prywatne placówki zaproponowały niższe ceny. Do Łódzkiego OW NFZ wpłynęło 20 odwołań. W 2011 r. w Fundusz zarezerwował na świadczenia 3,9 mld zł, na 2012 r. przewiduje 4,1 mld zł.

- Zasady konkursu i konieczność zapewnienia pacjentom opieki lekarskiej na wysokim poziomie obligują NFZ do podpisania umów z placówkami, które złożyły najlepsze oferty. Wybraliśmy lecznice, które dysponują nowoczesnym, często nowym sprzętem i mają wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Często zdarza się, że lekarze zmieniają dotychczasowe miejsce pracy, otwierają nowe, własne poradnie i również biorą udział w konkursie ofert. Oznacza to, że w nowych poradniach pacjenci spotkają specjalistów, u których leczyli się od lat - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Beata Aszkielaniec, rzecznik Łódzkiego OW NFZ.

Jak wyjaśnia, NFZ na rok 2012 przeznaczył na leczenie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej blisko o 20 proc. więcej niż w tym roku.

- Dostępność do leczenia specjalistycznego będzie lepsza, kupimy więcej porad, być może zmienią się jednak miejsca, w których leczyli się dotychczas pacjenci - dodaje rzecznik.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH