Łódź: Pro-Familia nie składa broni, powalczy o kontrakt NFZ FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Szpital Pro-Familia w Łodzi nie ustaje w boju o kontrakt. Były już protesty w Warszawie i list do papieża Franciszka. O prywatnej porodówce głośno jest od miesięcy - przypomina Gazeta Wyborcza.

Placówka przekonała matki dobrymi warunkami i opieką, ale nie zdołała przekonać NFZ, aby specjalnie dla niej ogłosił konkurs. Przez jakiś czas Pro-Familia przyjmowała pacjentki za darmo w stanach nagłych. Jednak NFZ zakwestionował "nagłość" i nie wypłacił szpitalowi pieniędzy za porody.

Sympatycy placówki ze stowarzyszenia Rodzić po Łódzku wciąż walczą o kontrakt - i to dość spektakularnie. Na przykład wysyłając list z informacją o problemach do papieża Franciszka. Zaangażowani w walkę (głównie są to matki, które urodziły w Pro-Familii) zdecydowali się nawet pod koniec października na wyprawę do centrali NFZ i Ministerstwa Zdrowia.

Wyjechali tam z małymi dziećmi, zapewniali, że są gotowi na okupację. Zamiast tego dostali obietnicę - p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna zapewnił, że w łódzkim oddziale zostanie przeprowadzona wnikliwa kontrola.

Walczący o kontrakt podkreślali, że w Łodzi jest za mało miejsc na porodówkach i pacjentki leżą nierzadko na korytarzach.

Te zagadnienia miała wyjaśnić kontrola. Jej efekt to 300-stronicowy dokument. Został zaprezentowany na oficjalnym spotkaniu (15 grudnia) w Urzędzie Wojewódzkim, na którym pojawili się m.in. przedstawiciele centrali NFZ, Ministerstwa Zdrowia, konsultanci wojewódzcy z dziedzin związanych z opieką okołoporodową, przedstawiciele szpitali z województwa, w tym także prywatnej Pro-Familii.

- To właśnie za sprawą pacjentów tworzących ruch doszło do kontroli i spotkania. W dyskusji, jak i w samym raporcie pokontrolnym, znalazła się rekomendacja ponownego indywidualnego rozpatrzenia wniosków o zapłatę za usługi wykonane przez Szpital Pro-Familia w stanach nagłych - informuje Pro-Familia w komunikacie prasowym.

- Zespół kontrolujący stwierdził, że łódzki NFZ w sposób wystarczający zapewniał dostępność do świadczeń w zakresach położnictwa i ginekologii oraz neonatologii na terenie województwa łódzkiego - zaznaczyła cytowana przez Gazetę Wyborczą Sylwia Wądrzyk, rzecznik NFZ.

- W związku z zaplanowanym utworzeniem sieci szpitali 1 kwietnia 2017 będzie rozpisany konkurs. Do sieci zostaną zaproszone niektóre placówki publiczne, które będą realizowały w przybliżeniu 50% procent świadczeń. Na pozostałe około 50% będzie rozpisany konkurs. P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna przyznał, że Pro-Familia może z powodzeniem w takim konkursie wystartować - podaje łódzki szpital w informacji prasowej.

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH