Łódź: NIK o zarządzaniu Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę funkcjonowania Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w latach 2008-2010. Straty placówki sięgają za okres 2008-2010 sięgają ok. 200 mln zł.

W raporcie pokontrolnym opublikowanym 6 grudnia, NIK podkreśla bardzo złą sytuację finansową placówki i wskazuje, że nie zostały wykorzystane wszystkie możliwości działań naprawczych.

Izba wylicza, że straty placówki sięgają za okres 2008-2010 sięgają ok. 200 mln zł. Podkreśla przy tym, że w tym okresie Instytut otrzymał wsparcie finansowe od Ministerstwa Zdrowia, które w ramach projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” przekazało placówce ponad 59 mln zł.

W ocenie NIK wysokość ponoszonych kosztów można byłoby ograniczyć, gdyby kierownictwo Instytutu m.in. w większym zakresie zrestrukturyzowało placówkę, podjęło działania w celu zracjonalizowania kosztów prowadzonej działalności powołując komórkę rachunkowości zarządczej oraz rozpoczęło proces budżetowania poszczególnych jednostek organizacyjnych.

„Nie wprowadzono jednak dotychczas zmian polegających na powiązaniu efektów ekonomicznych komórki organizacyjnej z poziomem wynagrodzenia pracowników oraz nie dokonano zmiany umów o pracę z kadrą kierowniczą na umowy kontraktowe (z uwzględnieniem odpowiedzialności kierowników klinik za wynik finansowy i powiązanie ich wynagrodzenia z osiąganym zyskiem), co zakładano w programie restrukturyzacyjnym” – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym. Izba zwraca też uwagę, iż nie została ograniczona wielkość zatrudnienia.

NIK przyznaje przy tym, że na złą sytuację finansową Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki miały także wpływ czynniki zewnętrzne m.in. przedłużony termin płatności za część procedur przez NFZ – zapłata za procedury nielimitowane raz na kwartał, w przypadku Instytutu płatności dokonywane od 110 do 225 dni po wykonaniu procedury.

Kontrolerzy zwracają również uwagę na brak zapłaty za część procedur w przypadku pacjentów z wadami wielonarządowymi z zastosowaniem większej ilości procedur w kilku klinikach (Fundusz płaci jedynie za jedną procedurę).

W raporcie Izba wniosła też o realizację wniosków pokontrolnych, w tym m.in. zintensyfikowania działań restrukturyzacyjnych, przeanalizowania zakresu i efektów realizowanych dotychczas prac badawczych i możliwości zwiększenia Instytutu w tym zakresie. Wskazuje też, że konieczne jest dokonanie przeglądów wszystkich umów najmu i dzierżawy zawartych przez Instytut pod kątem możliwości uzyskiwania z tego tytułu dodatkowych przychodów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH