Łódź: Centrum Zdrowia Matki Polki - jubileusz pod znakiem restrukturyzacji

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi obchodził w piątek (21 listopada) 25. rocznicę działalności. Z tej okazji dyrektor placówki prof. Maciej Banach przedstawił plany jej rozwoju - będą inwestycje i modernizacje, ale najpierw Instytut musi być poddany restrukturyzacji.

Prof. Banach zaznaczył, że Instytut obecnie jest w okresie bardzo dużych zmian. - Doceniamy historię ”Matki Polki”, ale chcemy też zapowiedzieć, co ją czeka w ciągu najbliższych dziesięcioleci - dodał.

Dyrektor, który objął stanowisko w Instytucie CZMP na początku bieżącego roku, zapowiedział, że w 2015 r. kontynuowany będzie proces restrukturyzacji placówki, która jest zadłużona na ok. 278 mln zł.

Plan restrukturyzacji przygotowuje wyłoniony w procedurze przetargowej PricewaterhouseCoopers. Pierwszy etap planu ma być ukończony w połowie grudnia, potem procedurę restrukturyzacyjną w ciągu dwóch miesięcy musi zatwierdzić Ministerstwo Skarbu Państwa.

- Oczekujemy środków, które pozwolą nam wyprowadzić Instytut na prostą w 2015 r. Liczymy na możliwość pozyskiwania funduszy w ramach nowych procedur, nowych działalności, m.in. sprzedaży usług poza woj. łódzkie, a nawet poza Polskę - dodał prof. Banach.

Zdaniem dyrektora, restrukturyzacja nie może być rozumiana jako zapowiedź zmniejszania zatrudnienia; jak przekonywał, w związku z planami rozszerzenia i zintensyfikowania działalności ICZMP władzom placówki będzie zależało na utrzymaniu dotychczasowej kadry.

W Instytucie powstanie najnowocześniejsza w Polsce klinika rehabilitacji. Remont starej kliniki - za fundusze uzyskane z fundacji TVN - już się rozpoczął. Planowany termin jej uruchomienia to październik 2015 r.

- Będzie to ośrodek ponadregionalny. Chcemy w nim przyjmować na rehabilitację nawet do 250 pacjentów dziennie - podkreślił prof. Banach.

Planowana jest także termomodernizacja obu budynków szpitalnych - pediatrycznego i ginekologicznego. Obecnie prowadzone są przetargi na wykonanie konkretnych prac na terenie obu pawilonów.

Na liście przedsięwzięć aktualnego Kontraktu Terytorialnego znajdują się także dwa duże projekty ICZMP - szpitalny oddział ratunkowy z przebudowaną izbą przyjęć wraz z lądowiskiem dla helikopterów.

Wśród planowanych inwestycji, na które ICZMP chce zdobyć pieniądze z RPO, są liczne remonty, m.in. łączników pomiędzy pawilonami szpitala oraz wymiana wind.

- Jednym z istotnych problemów Instytutu jest ochrona przeciwpożarowa. Musimy dostosować szpitale do obecnych wymagań. Oczekujemy na środki na ten cel z ministerstw nauki i zdrowia - dodał Banach.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH