List prezesa NRL do ministra finansów ws. środków dla samorządu lekarskiego

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się 15 czerwca br. w imieniu samorządu lekarskiego do ministra finansów Jacka Rostkowskiego o uwzględnienie w projekcie budżetu na rok 2013 wystarczającej ilości środków dla Ministerstwa Zdrowia na pokrycie kosztów czynności administracyjnych ponoszonych przez izby lekarskie.

Prezes Hamankiewicz przypomina, że zgodnie z ustawą o izbach lekarskich, minister właściwy do spraw zdrowia realizuje obowiązek budżetu państwa dotyczący pokrycia kosztów czynności administracyjnych związanych z odpowiedzialnością zawodową lekarzy i prowadzeniem rejestrów lekarzy i lekarzy dentystów. Tymczasem ponad połowa tych kosztów pokrywana jest ze składek lekarzy.

Prezes NRL za niedopuszczalne uznaje finansowanie przez budżet państwa tylko części ponoszonych przez izby lekarskie kosztów wspomnianych zadań. Według Macieja Hamankiewicza, od kilku lat kwota refundacji  proponowana przez MZ jest stała i wynosi około 2,4 mln zł. Natomiast ponoszone koszty dochodzą do 10 mln zł.

Prezes NRL podkreśla, że  dotychczasowe wnioski Rady o zwiększenie przekazywanych kwot były oddalane przez MZ z braku wystarczających środków w budżecie.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH