Liczenie kosztów procedur medycznych: szpitale mają swoje sposoby

Ministerstwo Zdrowia zapowiada powołanie Agencji Taryfikacji i wprowadzenie nowych zasad wycen poszczególnych świadczeń. Ale już teraz dyrektorzy niektórych szpitali szczegółowo wyliczają koszty procedur, w celu optymalizacji świadczenia usług i zachowania dyscypliny finansowej.

Jak zaznacza Tadeusz Stefaniak, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego, problemy mogą się pojawić na samym starcie. - Trzeba zmierzyć czasy, policzyć wszystko na bloku operacyjnym - każdy gazik, każdy wacik. Szpitale generalnie boją się tego olbrzymiego wysiłku na początku drogi przy wycenie procedur medycznych. Potem idzie już łatwiej - podkreśla prezes.

Procedury na bloku
Jak to wygląda w praktyce? W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie wyceniono np. wszystkie procedury (około tysiąca) na blokach operacyjnych. Zaczyna się od pracownika na bloku, który z protokołów operacyjnych wpisuje do systemu informatycznego dane dotyczące zużytych leków i materiałów medycznych, czasu trwania zabiegu i pracy personelu operacyjnego.

- Na podstawie tych danych wylicza się, korzystając z modułu informatycznego WKN, koszty normatywne procedur medycznych. Do tych wartości dolicza się koszty bezpośrednie działalności bloku  - mówi Marzena Ostrowska, kierownik działu rozliczeń i analiz olsztyńskiego szpitala. Dzięki temu dyrekcja placówki wie, ile kosztuje każdy zabieg operacyjny.

- Aby obliczyć całkowity koszt hospitalizacji pacjenta, do wycenionej procedury dolicza się koszty pobytu na oddziale, m.in. koszty ogrzewania, energii, opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, diagnostyki, itp. - tłumaczy Marzena Ostrowska.

Jaka opłacalność?
Mając wyceniony koszt hospitalizacji pacjenta z daną procedurą ICD9 i porównując go z zapłatą z NFZ, szpital określa, czy hospitalizacja jest opłacalna czy nie.

- Oprócz wyceny opłacalności obliczyliśmy średni czas pobytu pacjentów z daną procedurą, więc posiadamy informację, jak długo pacjent powinien przebywać w szpitalu, aby się zbilansował, jeśli chodzi o przychód z NFZ - dodaje kierownik działu rozliczeń i analiz.

Jak zaznacza Marzena Ostrowska, na koszt procedury na bloku operacyjnym lecznica nie mam większego wpływu. Standard operacji wymusza zużycie określonych leków i materiałów: - Możemy starać się stosować bardziej racjonalną gospodarkę lekami i materiałami, ale przy optymalnych ustawieniach jedyną możliwością jest operowanie kosztem osobodnia - tłumaczy.

Analiza przypadku
W Pleszewskim Centrum Medycznym również na bieżąco kontrolują wszystkie procedury medyczne. Sprawdza się m.in. dlaczego pacjent przebywa dłużej niż średni czas wynikający z takich samych procedur przeprowadzanych wcześniej.
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH