Leszno: cięcie pensji w szpitalu

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie chce zmian pracowniczych wynagrodzeń. Obniżenie wysokości uposażeń personelu ma wpłynąć na poprawę budżetu szpitala. Na cięcia nie zgadzają się jednak związki zawodowe.

Jak przyznał w rozmowie z Panoramą  Leszczyńską Marian Zalejski, dyrektor WSZ w Lesznie, gdyby szpital był normalnym przedsiębiorstwem, to przy obecnych zobowiązaniach rzędu 40 mln zł, musiałby upaść.

- Z kontraktu z NFZ aż 84 proc. środków szpital wydawał na płace. To główny powód zadłużenia - wyjaśniał dyrektor.

Plan naprawczy w placówce zaczęto wprowadzać w lutym, kiedy ponad 60 osobom wypowiedziano umowy o pracę. Po negocjacjach ze związkami reszcie załogi dyrektor zaproponował obniżenie wynagrodzeń na 13 miesięcy o 6 proc.

Szpital nie musiał też wypłacić załodze ok. 2 mln zł z funduszu socjalnego. Każdy etatowy pracownik będzie zatem przez ten czas wspierać szpital kwotą 400 zł miesięcznie. Także lekarzom zatrudnionym na umowach cywilnych zmniejszono wysokości kontraktów, średnio o 10 proc. 

Dalsze porządkowanie finansów szpitala obejmuje zmiany w regulaminie wynagrodzeń. Największe zmiany miały objąć pracowników szpitalnego oddziału ratunkowego i pogotowia. 

Ratownicy medyczni i pielęgniarki z zespołów wyjazdowych straciliby 30 proc. tzw. dodatku pogotowianego. Natomiast dla pielęgniarek ze szpitalnego oddziału ratunkowego przewidziano obniżkę wspomnianego dodatku z 20 do 10 proc. Na takie zmiany związki zawodowe zgody dać nie chą.

Więcej:  www.panorama.media.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH