Lekarzom i nauczycielom poprawiło się najbardziej

W sferze budżetowej w 2009 r. finansowo zyskali lekarze i nauczyciele, którzy wywalczyli sobie podwyżki. Natomiast pensje urzędników zmaleją o 10 proc.

Gazeta Wyborcza, w ramach corocznej „Polskiej Listy Płac” podaje, że lekarze, po fali strajków w 2006 i 2007 r. dostali duże podwyżki. Według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia lekarz specjalista zarabia dziś o 104 proc. więcej niż trzy lata temu. We wrześniu 2006 r. jego pensja wynosiła 3530 zł, a w maju 2009 r. aż 7203 zł.

Następną grupą w tzw. budżetówce, która zyskała, są zdaniem dziennika nauczyciele, którym rząd dał w tym roku dwa razy po 5 proc. podwyżki. Największe podwyżki dostali początkujący. Chodzi o zachęcenie i zatrzymanie ich w zawodzie. W sumie nauczyciele dostaną, w zależności do stażu pracy, od 225 zł do 479 zł brutto do pensji zasadniczej.

Rząd zamierza jednak obciąć pensje urzędnikom. W przeciągu najbliższych dwóch lat mają oni zarabiać o ok. 10 proc. mniej.

Gazeta podaje przykładowe zarobki w sferze budżetowej:
• 2156 zł netto – nauczyciel mianowany, 10 lat pracy w liceum w Koninie, etat plus 5 nadgodzin,
• 6900 zł brutto – lekarz ze specjalizacją drugiego stopnia, ma cztery dyżury w miesiącu w szpitalu w Łodzi,
• 12 500 zł brutto - szef kancelarii premiera i prezydenta

Co do zarobków lekarskich to, jak pisaliśmy już wcześniej, dane resortu zdrowia na ten temat podważył Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wydał oświadczenie, w którym protestuje przeciwko – jak to określono – „kolejnej już akcji dezinformacji, dotyczącej wynagrodzeń lekarskich, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia i niektóre media".

Według OZZL dezinformacja ta polega na tym, że podając prawdziwe szczegółowe fakty, autorzy doniesień dowolnie nimi manipulują, zmieniają znaczenie niektórych pojęć, narzucają fałszywe uogólnienia oraz porównują rzeczy nieporównywalne i na tej podstawie wyciągają wnioski zniekształcające rzeczywistość.

Według nich sugerując, że lekarze w Polsce, zwłaszcza specjaliści z wieloletnim stażem zarabiają za dużo, pomija się fakt, iż przeciętne wynagrodzenie zasadnicze lekarzy specjalistów zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia, jest niższe od wynagrodzenia zasadniczego lekarzy, którzy dopiero zdobywają specjalizację (wynagrodzenie ustalone przez MZ), co łamie podstawową zasadę prawa pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH