Lekarze z PPOZ negatywnie o planie finansowym NFZ

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia krytykują plan finansowy NFZ na rok 2015, przedstawiony podczas Sejmowej komisji zdrowia. Według lekarzy zaprezentowane założenia zupełnie odbiegają od wizji i zapowiedzi ministra zdrowia, w szczególności co do odciążenia systemu przez podstawową opiekę zdrowotną.

Zdaniem Bożeny Janickiej, prezes PPOZ, przedstawiony plan finansowy NFZ na rok 2015 nie tylko nie uwzględnia możliwość wprowadzenia pakietu onkologicznego i antykolejkowego, pomija również zapowiadane przez ministra zdrowia plany dotyczące lecznictwa otwartego - w tym zadania przewidziane w POZ.

Wszystkich dodatkowych środków zaplanowanych na rok 2015 jest 1 miliard 631 milionów z czego na: POZ - 83 miliony zł - co stanowi na pacjenta dodatkowo 18 groszy miesięcznie. Na AOS przeznaczono tylko nieco więcej, bo 168 mln. zł.

Dla porównania szpitale otrzymają ponad 1 miliard 367 milionów, czyli 84 proc. To sprawia, że lekarze z PPOZ uważają, że znowu akcent postawiono nie na tę część systemu, która zapewni powodzenie wprowadzanych reform.

"Nie dość, że brak w planowanym budżecie środków na pakiety kolejkowy i onkologiczny, to jeszcze pominięto waloryzację nie zmienioną od 2008 roku stawki kapitacyjnej o wskaźnik inflacji. Czyli mamy, de facto, nadal obniżenie finansowania podstawowej opieki zdrowotnej” - komentuje prezes Janicka.

"Jest to kolejny rok, w którym pogłębia się niedofinansowanie POZ oraz zwiększa się rozdźwięk pomiędzy lecznictwem zamkniętym (szpitale) a lecznictwem otwartym (POZ i AOS)" - ddaje.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH