Lekarze rodzinni ws. zmian w finansowaniu POZ

Zarząd Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce opublikował stanowisko dotyczące finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.

Postuluje w nim podwyższenie stawki kapitacyjnej, wprowadzenie motywacji finansowej w POZ za osiąganie celów profilaktyki opartej o EBM, rozszerzenie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych i zastosowanie opłaty za świadczenie za wykonanie określonych procedur w POZ oraz wprowadzenie w leczeniu schorzeń przewlekłych zasad finansowania stworzonych dla AOS.

"Aktualna stawka kapitacyjna wymaga podwyższenia, bowiem mimo rosnącej inflacji stawka nie uległa zmianie od 2008 roku. Stawka kapitacyjna powinna być zróżnicowana wagowo, według zasad wynikających z naukowej skrupulatnej analizy danych, która wskazuje na grupy wiekowe wymagające zwiększenia dofinansowania" - czytamy w stanowisku KLRwP.

KLRwP zwraca też uwagę, że obecna konstrukcja systemu opieki zdrowotnej i opłata za świadczenie tworzy silną motywację dla Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) do wykonywania tych procedur poza POZ, co przyczynia się do wydłużenia czasu oczekiwania na konsultacje specjalistyczne.

Ntaomiast wprowadzenie w POZ dla leczenia schorzeń przewlekłych zasad finansowania stworzonych dla AOS będzie bodźcem odciążającym AOS. Usprawni to leczenie wielu schorzeń przewlekłych we współpracy lekarza POZ z lekarzami węższych specjalności oraz zwiększy dostępność w sytuacjach niezbędnych, koniecznych konsultacji lekarzy innych specjalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH