Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce opracowało stanowisko w sprawie reformy systemu opieki zdrowotnej. Stanowisko opublikowano przed mającym odbyć się w Białymstoku, na początku czerwca, IX Kongresem Medycyny Rodzinnej. KLRwP wzywa parlament i rząd do wprowadzenia ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

Lekarze rodzinni podkreślają, że skupianie się jedynie na zwiększaniu liczby świadczeń medycznych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, bez zwiększenia liczby i wzmocnienia roli specjalistów podstawowej opieki zdrowotnej, nie poprawi sytuacji.

Badania udowadniają, że większy odsetek lekarzy POZ w lokalnej społeczności zmniejsza liczbę hospitalizacji, wizyt w oddziałach pomocy doraźnej, operacji chirurgicznych, a także powoduje spadek wskaźników śmiertelności. Zmniejszenie o 5 proc. czasu pobytu pacjentów w szpitalach mogłoby przynieść do 1,25 miliarda złotych oszczędności rocznie.

Kształcenie specjalisty medycyny rodzinnej trwa jednak 11 lat, dlatego konieczne są szybkie działania zapewniające zwiększenie liczby lekarzy rodzinnych w przyszłości.

Kolegium wzywa również parlament i rząd do wprowadzenia ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Ma ona być sygnałem dla podejmujących decyzje o przyszłej karierze zawodowej studentów medycyny, dla wybierających specjalizację młodych lekarzy oraz lekarzy już praktykujących, że nie oczekuje się od nich jedynie roli „przedsiębiorczych świadczeniodawców produkujących usługi medyczne”. Jak czytamy w stanowisku „chodzi tu raczej o rolę wspieranych przez państwo lekarzy specjalistów, zajmujących się zdrowiem lokalnych społeczności”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH