Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej: minister dąży do konfrontacji

Planowane przez resort zdrowia zmiany zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej mają zachęcić lekarzy do wykonywania i szczegółowego raportowania badań diagnostycznych. Ministerstwo zamierza zlikwidować część tzw. korektorów, czyli wskaźników, które zwiększają stawkę kapitacyjną.

Korektory dotyczą pacjentów z niektórymi chorobami (np. w przypadku osób ze schorzeniami układu krążenia lub cukrzycą stawka wzrasta trzykrotnie).

Od 2015 r. wprowadzona ma zostać bazowa stawka kapitacyjna, jednakowa dla wszystkich, wyższa niż obecnie. Ministerstwo podkreśla, że nie chce zmniejszać finansowania POZ, zmiana dotyczyć ma jedynie sposobu podziału w ramach tej samej puli środków, co dotychczas.

Zmiana dotyczyć ma także sprawozdawania dotyczącego badań diagnostycznych - zamiast cyklu półrocznego wprowadzony będzie cykl kwartalny. Związane to jest z faktem, że już w drugim kwartale 2015 r. dla tych świadczeniodawców, którzy będą chcieli bardziej szczegółowo raportować wykonywanie badań, zostanie wprowadzona kolejna, wyższa stawka kapitacyjna.

Po pierwsze badania
Resort zapowiada, że będzie nagradzać świadczeniodawców, którzy wykonują najwięcej badań. Jest to związane z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego, który zakłada zwiększenie roli lekarzy POZ we wstępnym diagnozowaniu nowotworów.

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, zwraca uwagę, że szykujące się od Nowego Roku zmiany, mogą okazać się nie tak pomyślne dla pacjentów, jak tego sobie życzy ministerstwo.

- Od stycznia lekarze będą musieli zajmować się pacjentami, którzy dotychczas leczyli się w poradniach okulistycznych i dermatologicznych - to dodatkowy milion pacjentów rocznie. Będą dłużej wypełniać dokumentacje. Dochodzi bowiem tzw. karta diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Według Krajewskiego, zgodnie z nowymi warunkami wypisywania recept bez obecności pacjenta, zamiast sprawniej - będzie dłużej. Dodaje, że jeżeli do tego dojdą zmiany w finansowaniu POZ, to do usprawnienia systemu z pewnością nie dojdzie.

W jego opinii lekarze, którzy są bardziej aktywni i wykonują więcej badań, zamiast zyskać mogą stracić.

- Zabierze się pieniądze i dzieląc równo przekaże je z powrotem do POZ-ów, wmawiając, że zwiększono roczną stawkę kapitacyjną na jednego pacjenta. W efekcie jednak zabrane zostaną środki na opiekę nad pacjentami chorymi na cukrzycę i choroby serca. To oznacza zmniejszenie kadr i środków na funkcjonowanie takich przychodni - wylicza Krajewski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH