Lekarze opolskiego PZ zaapelowali w internecie do pacjentów o wsparcie i zrozumienie

Lekarze POZ, m.in. z woj. opolskiego, którzy nie podpisali umów na 2015 r., zaapelowali do swoich pacjentów o wsparcie i zrozumienie. Apel został zamieszczony w internecie na stronie Związku Pracodawców Opieki Medycznej Opolszczyzny Porozumienie Zielonogórskie.

Problemy z dostępem do świadczeń POZ są wynikiem braku porozumienia resortu zdrowia z tą organizacją ws. kontraktów na 2015 r. Punktami spornymi są m.in. nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z wejściem w życie pakietu onkologicznego oraz sposób finansowania POZ. W związku część lekarzy nie otworzyła swoich przychodni w nowym roku.

Apel lekarzy POZ zatytułowany "Do Naszych Pacjentów" opublikowany został w niedzielę (4 stycznia) na oficjalnym profilu facebookowym Porozumienia Zielonogórskiego. Podpisany on został bezimiennie przez "lekarzy rodzinnych", którzy proszą adresatów o wsparcie i zrozumienie w związku z trwającym protestem.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Porozumienia Zielonogórskiego Monika Kowalska, jest to oddolna inicjatywa części członków Porozumienia.

"Od wielu lat troszczymy się o Państwa zdrowie. Dziękujemy za zaufanie, jakie Państwo nam okazali, wybierając nas jako swoich lekarzy, jako swoją przychodnię. Obecnie stanęliśmy przed obowiązkiem potwierdzenia, że na to zaufanie zasłużyliśmy. Z uwagi na Państwa dobro nie mogliśmy podpisać przedstawionych umów, które są niebezpieczne dla Państwa - dlatego przychodnie nie są otwarte" - napisali sygnatariusze pisma.

"Minister Zdrowia obecnie zajmuje się kłamaniem, manipulacją, straszeniem i łamaniem charakterów lekarzy, którzy tak jak my uważają, że umowy są dla Państwa niebezpieczne" - dodali.

Na zakończenie zaznaczyli: "W imieniu Państwa Polskiego, którego struktury zawiodły, przykro nam z powodu niedogodności wynikających z tymczasowego nieotwarcia przychodni, ale lepsze kilka dni niedogodności niż wiele lat problemów".

Wiceprezes opolskiego Porozumienia Zielonogórskiego Artur Żerkowski powiedział PAP w niedzielę, że zgodnie z zapowiedziami, członkowie zarządu Porozumienia przekazali pismo do zaprzyjaźnionych duchownych i zostało ono odczytane w kilku parafiach np. powiatu opolskiego czy kędzierzyńsko-kozielskiego. W których - tego Porozumienie ujawniać nie chciało ze względu na to, iż miało ono zostać odczytane bez uprzedniego uzyskania zgody opolskiej kurii.

Proboszcz opolskiej katedry ks. infułat prałat Edmund Podzielny powiedział PAP, że w opolskiej katedrze pismo lekarzy nie zostało w niedzielę odczytane, bo nikt się z taką sprawą do parafii nie zwrócił. Ponadto, jak zauważył ks. Podzielny, zgodę na odczytanie takiego apelu w parafiach powinien wyrazić biskup opolski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH