
Z raportu Ministerstwa Zdrowia sporządzonego na podstawie informacji z 662 szpitali finansowanych przez NFZ, wynika, że zarobki lekarzy w ciągu trzech lat wzrosły o ponad 60 procent.
Więcej informacji na ten ten temat podawaliśmy w czwartek (12 sierpnia) za Dziennikiem Gazetą Prawną w publikacji pt. Lekarze zarabiają coraz lepiej.
Proszony przez nas o odniesienie się do tych ministerialnych danych Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, nie kwestionuje danych obrazujących wzrost zarobków lekarzy.
Przypomnijmy, że według resortu zdrowia etatowy lekarz bez specjalizacji zarabia 5 tys. zł, kontraktowy – nawet 7 tys. Specjalista z drugim stopniem zarabia odpowiednio 7 tys. na etacie bądź 10 tys. na kontrakcie.
W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przewodniczący zwraca jednak uwagę na inną kwestię, jaką jest brak rozwiązań systemowych: – Trzeba zdecydować się na jakiś model wynagradzania. Bo obecnie lekarze, z jednej strony traktowani są jak budżetówka – mówi się przecież o służbie zdrowia, a z drugiej strony podlegają konkurencji, np. gdy prowadzą prywatną praktykę.
– Gdyby decydenci wybrali wariant budżetówki, wówczas należałoby zagwarantować ustawowo wysokość płacy minimalnej – kontynuuje Bukiel. I dodaje: – Jeśli analizować zarobki lekarzy w tym wariancie, to należy stwierdzić, że pensje powinny być wyższe. Wystarczy porównać nasze zarobki z zarobkami pułkownika Wojska Polskiego, którego wypłata wynosi nawet 7,8 złotych miesięcznie, podczas gdy lekarz zarabia średnio 3,2 tysiąca przy takim samym wymiarze czasu.
Odnosząc się do danych zawartych w ministerialnym raporcie dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, wypowiadając się dla Gazety Pomorskiej stwierdza: – W rzeczywistości nikt tak naprawdę nie wie, ile zarabiają lekarze.
Jak podkreśla, formy zatrudnienia medyków znacznie się różnią i dlatego rozpiętość zarobków wśród lekarzy jest bardzo duża. Są sytuacje, w których zarobki dwóch lekarzy tej samej specjalności mogą różnić się wielokrotnie. Dlatego NIL, podobnie jak OZZL, domaga się gwarancji minimalnych płac dla lekarzy.
– W przypadku lekarza bez specjalizacji miałaby to być kwota na poziomie dwóch średnich krajowych, a specjalisty – trzech. – Takie są standardy europejskie – mówi prezes Hamankiewicz.

CZYTAJ TAKŻE
- 19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 18:54 Wymyślili system czujników smogu na pojazdach komunikacji miejskiej
- 18:17 Sprawdź, czy to, co jesz jest w e-bazie szkodliwych dla zdrowia izomerów trans
- 18:00 Wśród psów ratowniczych najwięcej jest owczarków niemieckich
- 17:48 Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt
- 17:29 Zbigniew Król: Polski nie stać, aby leczyć nieskutecznie
- 17:00 Urlop na żądanie po długim zwolnieniu chorobowym. Potrzebne są badania
- 16:40 Prace nad projektem N ws. zasiłków dla opiekunów niepełnosprawnych przerwane
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych