Zwolnienia z kas fiskalnych muszą znaleźć się w ustawie o VAT do kwietnia 2010 r., minister finansów ma zatem okazję do wprowadzenia kas u prawników i lekarzy - podaje Gazeta Prawna.

Resort finansów jeszcze nie podjął decyzji, czy wprowadzić zwolnienia w ustawie.

Najpóźniej za dziewięć miesięcy minister finansów musi przenieść z rozporządzenia do ustawy o VAT zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas. Decyduje o tym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 lipca 2009 r. (sygn. akt K 36/08), w którym stwierdzono, że przepisy ustawy o VAT upoważniające ministra finansów do określenia kręgu podatników zwolnionych z kas fiskalnych są niezgodne z konstytucją. Wejście w życie tego wyroku zostało odroczone na dziewięć miesięcy.

Wyrok TK to dla resortu finansów prawdziwy prezent: konieczność zmiany przepisów może stanowić szansę na odkładane od kilku lat wprowadzenie kas rejestrujących w gabinetach lekarskich i kancelariach prawniczych. Jeśli minister nie zdąży zmienić przepisów, w przyszłym roku wszystkie obecne zwolnienia ze stosowania urządzeń fiskalnych znikną i każdy przedsiębiorca będzie musiał je stosować. Może jednak, przenosząc zwolnienia do ustawy, nie uwzględnić pewnych grup podatników, np. lekarzy i prawników.

Co ważne, resort nie może czekać dziewięć miesięcy ze zmianą przepisów. Obecne rozporządzenie dotyczące zwolnień ze stosowania kas obowiązuje tylko do końca roku. Gdy nie zostanie przedłużone, już 1 stycznia 2010 r. zwolnień nie będzie.

Zdaniem Joanny Perzanowskiej-Kuśnierek, eksperta podatkowego z Ernst & Young, nie można wykluczyć, że przy okazji nowelizacji ustawy o VAT niektóre dotychczasowe zwolnienia zostaną zlikwidowane.

Zgodnie z wyrokiem TK przepis upoważniający ministra finansów do wydania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku posiadania kas fiskalnych traci moc w połowie kwietnia przyszłego roku. Główną konsekwencją wyroku będzie zmiana procedury określania zakresu zwolnień - do tej pory był on definiowany przez ministra, obecnie będzie musiał zostać zaakceptowany również przez parlament.

- Wprowadzenie przepisów do ustawy powinno dać podatnikom większą pewność, co do obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych - wyjaśnia Gazecie Prawnej Joanna Perzanowska-Kuśnierek.

Aleksandra Syguła, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, biuro w Katowicach, podkreśla, że jeżeli dziewięciomiesięczny termin nie zostanie dotrzymany, zwolnienia m.in. dla lekarzy i prawników przestaną obowiązywać. W konsekwencji kasy fiskalne będą musieli stosować wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH