Zwolnienia z kas fiskalnych muszą znaleźć się w ustawie o VAT do kwietnia 2010 r., minister finansów ma zatem okazję do wprowadzenia kas u prawników i lekarzy - podaje Gazeta Prawna.

Resort finansów jeszcze nie podjął decyzji, czy wprowadzić zwolnienia w ustawie.

Najpóźniej za dziewięć miesięcy minister finansów musi przenieść z rozporządzenia do ustawy o VAT zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas. Decyduje o tym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 lipca 2009 r. (sygn. akt K 36/08), w którym stwierdzono, że przepisy ustawy o VAT upoważniające ministra finansów do określenia kręgu podatników zwolnionych z kas fiskalnych są niezgodne z konstytucją. Wejście w życie tego wyroku zostało odroczone na dziewięć miesięcy.

Wyrok TK to dla resortu finansów prawdziwy prezent: konieczność zmiany przepisów może stanowić szansę na odkładane od kilku lat wprowadzenie kas rejestrujących w gabinetach lekarskich i kancelariach prawniczych. Jeśli minister nie zdąży zmienić przepisów, w przyszłym roku wszystkie obecne zwolnienia ze stosowania urządzeń fiskalnych znikną i każdy przedsiębiorca będzie musiał je stosować. Może jednak, przenosząc zwolnienia do ustawy, nie uwzględnić pewnych grup podatników, np. lekarzy i prawników.

Co ważne, resort nie może czekać dziewięć miesięcy ze zmianą przepisów. Obecne rozporządzenie dotyczące zwolnień ze stosowania kas obowiązuje tylko do końca roku. Gdy nie zostanie przedłużone, już 1 stycznia 2010 r. zwolnień nie będzie.

Zdaniem Joanny Perzanowskiej-Kuśnierek, eksperta podatkowego z Ernst & Young, nie można wykluczyć, że przy okazji nowelizacji ustawy o VAT niektóre dotychczasowe zwolnienia zostaną zlikwidowane.

Zgodnie z wyrokiem TK przepis upoważniający ministra finansów do wydania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku posiadania kas fiskalnych traci moc w połowie kwietnia przyszłego roku. Główną konsekwencją wyroku będzie zmiana procedury określania zakresu zwolnień - do tej pory był on definiowany przez ministra, obecnie będzie musiał zostać zaakceptowany również przez parlament.

- Wprowadzenie przepisów do ustawy powinno dać podatnikom większą pewność, co do obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych - wyjaśnia Gazecie Prawnej Joanna Perzanowska-Kuśnierek.

Aleksandra Syguła, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, biuro w Katowicach, podkreśla, że jeżeli dziewięciomiesięczny termin nie zostanie dotrzymany, zwolnienia m.in. dla lekarzy i prawników przestaną obowiązywać. W konsekwencji kasy fiskalne będą musieli stosować wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH