Lekarze grzęzną w papierach. Sekretarki medyczne masowo ruszą im z odsieczą?

Sekretarki medyczne pracują już wielu polskich szpitalach. Minister zdrowia Łukasz Szumowski chce, aby pojawiły się na każdym oddziale i przejmowały większość papierkowej pracy, jaką zajmują się obecnie lekarze. Środowisko oczekuje teraz regulacji dotyczących zasad wykonywania zawodu sekretarki medycznej.

Zdjęcie z lekarzy obowiązków związanych z wypełnianiem licznych dokumentów pozwoli na to, by mieli więcej czasu na kontakt z chorym i przyczyni się do skrócenia kolejek - zapowiada szef resortu zdrowia. W publicznych wystąpieniach minister Szumowski podkreśla, że gdy sam pracował jako lekarz, zawsze najbardziej irytowała go właśnie biurokracja.

Jak to wygląda w praktyce
Zarządzający szpitalami zwracają uwagę, że sekretarki medyczne pracują już w wielu placówkach, np. od ponad 20 są zatrudnione w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Od lat sekretarki medyczne pracują również, między innymi, w Śląskim Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu, Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, czy Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. - Rola sekretarek medycznych jest wręcz nieoceniona - podkreślają zgodnie przedstawiciele tych tych lecznic.

- W naszym szpitalu sekretarki medyczne zatrudnione są na każdym oddziale i stanowią olbrzymie wsparcie dla personelu medycznego. Bez nich praktycznie nie byłoby możliwe przygotowanie na czas chociażby dokumentacji dla NFZ, pacjenci dłużej czekaliby na wypis ze szpitala. To one zajmują się m.in. wprowadzaniem danych do systemu, nadzorują także kolejki pacjentów - wymienia Kamila Wicińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Podobnie wygląda to w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. Tu na każdym oddziale, ale także w laboratorium i poradniach zatrudnione są sekretarki medyczne i rejestratorki medyczne, które pełnią zbliżone funkcje do sekretarek.

- Na tych stanowiskach zatrudnione są zarówno pielęgniarki, jak i osoby nie posiadające wykształcenia medycznego. Ukończenie uczelni medycznej nie jest kryterium wymaganym przy kwalifikacji do tej pracy. Jest nim posiadanie co najmniej wykształcenia średniego - wskazuje Stanisław Rusek, rzecznik poznańskiego szpitala im. Strusia.

Ten zawód wymaga prawnego uregulowania
Nasi rozmówcy przyznają, że być może wraz z regulacją tego zawodu zwiększy się zakres obowiązków takich pracowników. - Obecnie rola sekretarki medycznej, jako pomocnika organizacyjno-administracyjnego lekarza, często jest ograniczona przez brak regulacji dotyczących zasad wykonywania tego zawodu - stwierdza Kamila Wicińska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH