Lekarze: eWUŚ ma zbyt dużo błędów by stanowić podstawę finansowania

Największe stowarzyszenia lekarzy rodzinnych ostrzegają, że nie podpiszą kontraktów z NFZ na przyszły rok. Fundusz zapowiada, że nie będzie płacił za pacjentów wykazanych przez system eWUŚ jako nie objętych ubezpieczeniem.

To może oznaczać, że od 1 stycznia 2014 r. kilkanaście milionów Polaków pozbawionych zostanie bezpłatnej opieki zdrowotnej świadczonej dotąd przez lekarzy rodzinnych zrzeszonych w największych w kraju organizacjach.

Eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie przekonują, że wciąż pogłębia się zmniejszanie finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Zwracają też uwagę na próbę kolejnego zwiększenia obciążeń biurokratycznych lekarzy i personelu, które w istotny sposób ograniczy dostęp do świadczeń POZ.

Chodzi m.in. o stawkę kapitacyjną, którą NFZ płaci rocznie lekarzowi za zapisanego do niego pacjenta - bez względu na to, czy jest ubezpieczony, czy też nie. Od nowego roku ma się to zmienić. Fundusz będzie płacił wyłącznie za leczenie pacjentów, których e-WUŚ wskazuje jako ubezpieczonych.

- System eWUŚ zawiera zbyt dużo błędów aby mógł być podstawą finansowania kapitacyjnego. Wykreślenie deklaracji pacjentów niepotwierdzonych w systemie zaburzy stabilność finansową POZ. Stawka kapitacyjna, którą otrzymuje podmiot leczniczy na pacjenta nie korzystającego w danej chwili z opieki jest przeznaczana na pokrycie kosztów innych pacjentów - czytamy w stanowisku Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

- Wygląda na to, że prezes NFZ Agnieszka Pachciarz dociążając nas biurokracją, która zabierze nam czas, liczy na oszczędności: będziemy przyjmować mniej pacjentów objętych refundacją. W ten sposób NFZ wyda mniej, a pretensje chorych skupią się na nas, lekarzach, których starania dotąd były przez pacjentów doceniane - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Jak podaje FPZ, według eWUŚ funkcjonującego w obecnej formie liczba wykazanych przez system nieubezpieczonych wzrosła do 7,5 proc. Są to pacjenci, za których w styczniu 2014 r. NFZ nie zamierza zapłacić poradniom POZ stawki kapitacyjnej. Tym samym o ok. 7,5 proc. zmniejszą się finanse praktyk POZ.

FPZ podkreśla, że od 2008 r., mimo wzrostu kosztów utrzymania poradni, stawka kapitacyjna w POZ nie wzrosła ani o grosz, a realnie zmalała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH