Lekarze coraz chętniej korzystają z leasingu

Inwestycje w środki trwałe w sektorze usług medycznych to ok. 5-6 miliardów zł rocznie. W części zapotrzebowanie zarówno publicznych, jak i prywatnych placówek na finansowanie zakupów pokrywają firmy leasingowe. W ubiegłym roku ich wkład wyniósł około 600 mln zł, co stanowi niemal 10 proc. wszystkich inwestycji w branży.

- Przy wyborze sprzętu medycznego powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością i możliwościami, jakie sprzęt będzie stwarzał. Cena nie powinna być pierwszorzędnym czynnikiem wpływającym na naszą decyzję. Nawet jeśli zdecydujemy się na urządzenie droższe, to jego wielofunkcyjność może szybko zwiększyć dochodowość inwestycji - uważa Mirosława Blank z BRE Leasing.

Z usług firm leasingowych korzystają nie tylko duże centra medyczne. Podobne rozwiązania stosują także szpitale publiczne, przychodnie, prywatne gabinety lekarskie, stomatologiczne i weterynaryjne. Wartość transakcji może wynosić od kilkunastu tysięcy do kilku - kilkunastu mln zł. Takie rozwiązania są stosowane nie tylko w przypadku zakupu urządzeń medycznych, ale i mebli czy sprzętu IT. 

- Procedury związane z leasingiem są dużo prostsze i znacznie szybsze niż te związane z kredytem, a koszty finansowania niejednokrotnie niższe. W uproszczonej procedurze stosowanej w przypadku leasingu oferowanego branży medycznej nie ma konieczności przedstawiania zabezpieczeń poza przedmiotem leasingu - tłumaczy Mirosława Blank.

Korzystanie z leasingu operacyjnego niesie ze sobą korzyści związane z rozliczeniem podatkowym. Raty można w całości wliczać w koszty uzyskania przychodu. W przypadku sprzętu medycznego jest to rozwiązanie korzystne jedynie dla firm rozliczających VAT, gdyż firma, która skorzysta z leasingu operacyjnego, otrzymuje płatności ze stawka VAT w wysokości 23 procent.

Zdaniem Mirosławy Blank tradycyjny leasing operacyjny nie jest najlepszym narzędziem finansowym dla lekarzy, ponieważ do rat jest naliczany 23 proc. VAT, mimo że VAT na urządzenia medyczne wynosi tylko 8 procent: - Praktyki medyczne nie mogą rozliczyć tego podatku, stanowi on tylko koszt uzyskania przychodu, a w związku z tym z założenia "dopłacają” z powodu uregulowań prawnych 15 proc. wartości przedmiotu leasingu.


Z kolei leasing finansowy pozwala utrzymać stawkę 8 proc. VAT, jednak jego wadą jest to, że cały VAT od kapitału i odsetek musi być zapłacony przez klienta na początku umowy, co znacznie podnosi wartość zaangażowania środków własnych klienta.

- Dlatego najlepszym narzędziem finansowym dla tego sektora jest pożyczka, która zarówno uwzględnia 8 proc. VAT na urządzenia medyczne, jak również nie wymaga zwiększenia nakładów klienta na początku trwania umowy. Umowa jest zawierana od wartości brutto urządzenia, w związku z czym uwzględnia VAT taki jaki występuje na fakturze zakupowej. Amortyzacja w pożyczce i odsetki są kosztem księgowym - przekonuje ekspert. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH