Lekarze PPOZ podpisali aneksy do umów na 2018 rok Lekarze przedłużyli umowy na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej do 30 czerwca 2018. Fot. archiwum

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przedłużyli umowy do końca czerwca 2018 roku - poinformowała Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- W związku z brakiem oczekiwanych i koniecznych zmian finansowych w POZ, postanowiliśmy przedłużyć obecne, wszystkie umowy podstawowej opieki zdrowotnej do 30 czerwca 2018, co zapewni dalszą dostępność do świadczeń POZ, dając jednocześnie stronom czas na rozmowy i kolejne ustalenia - podała prezes PPOZ w piątek (15 grudnia) w komunikacie dla mediów.

Takie ustalanie zapadło w środę (13 grudnia) podczas spotkania przedstawicieli PPOZ w Centrali NFZ w Warszawie, dotyczącego m.in. zawarcia umów na 2018 rok.

Jak przekazała Bożena Janicka, z rozmów w Centrali NFZ i na podstawie przesłanego projektu Zarządzenia Prezesa NFZ na 2018 rok wynika, że niewielkie zmiany dotyczące finansowania podstawowej opieki zdrowotnej mogą okazać się możliwe do wprowadzenia od września 2018. Chodzi tu m.in. o zwiększenie finansowania świadczeń w POZ dla populacji w przedziale wiekowym 40 -65.

Jak zwróciła uwagę prezes PPOZ na razie jednak brak konkretów dotyczących zmian w finansowaniu, stąd podpisanie przez lekarzy POZ umów do czerwca 2018 roku. 

Mijający rok 2017 był wyjątkowo istotny dla PPOZ, głównie ze względu na prace koncentrujące się wokół ustawy o POZ. 

- Zgłaszaliśmy propozycje i kierunki rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej. Wskazywaliśmy na główne problemy: braki organizacyjne, niedofinansowanie i dramatyczny spadek kadr medycznych.
Podkreślaliśmy, że bez kampanii informacyjnej dla pacjentów, zwiększenia zatrudnienia kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, a także bez większych nakładów finansowych - reforma podstawowej opieki zdrowotnej jako fundamentu systemu ochrony zdrowia w Polsce nie może się udać - przypomina Bożena Janicka.

6 grudnia na zaproszenie ministra zdrowia odbyło się w Warszawie spotkanie, podczas którego dyskutowano dyskutowano między innymi o skutkach wejścia w życie ustawy o poz. Przedstawicie PPOZ przekonywali, że wdrożenie planowanych zmian wymaga rozłożenia w czasie, uzupełnienia brakujących kadr, przeprowadzenia realnego pilotażu, doprecyzowania funkcjonowania zespołu poz, opracowania realnej profilaktyki (bilansu zdrowego człowieka). Ważnym punktem były sprawy finansowe, w tym realizacja zapowiadanego przez resort kierunku wzrostu nakładów na poz do 20 procent wszystkich środków przeznaczanych na świadczenia zdrowotne.

- Z dużą nadzieją wysłuchaliśmy expose Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który wśród głównych tematów wymienił ochronę zdrowia i zapowiedział skokowe zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6 procent PKB - podkreśla Janicka. Dodaje: - Czy zdrowie stanie się priorytetem polskiego rządu, a rewolucję w reformach zastąpi ewolucja? Przedłużyliśmy nasze umowy do połowy przyszłego roku. Mamy nadzieję, że do tego czasu wiele się wyjaśni.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH