Lekarze PPOZ o oczekiwaniach wobec nowego ministra zdrowia Lekarze rodzinni chcą oparcia systemu na POZ. Fot. Fotolia

Dokończenie budowy systemu opartego na praktykach lekarzy rodzinnych, wyraźne określenie roli podstawowej opieki zdrowotnej w polskiej ochronie zdrowia - to najważniejsze oczekiwania, jakie wobec nowego ministra zdrowia mają lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zdaniem lekarzy rodzinnych zrzeszonych w PPOZ istotne jest też wypracowanie długofalowej, ponadresortowej polityki zdrowotnej z nastawieniem na profilaktykę, edukację oraz promocję zdrowia. Poza tym pilne rozwiązanie problemu dramatycznego niedoboru kadr medycznych w POZ.

- Wybór nowego ministra zdrowia, którym został specjalista medyny rodzinnej przyjmujemy z nadzieją na to, że wreszcie nadszedł czas dla podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny rodzinnej w Polsce - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Od lat lekarze PPOZ wskazują na konieczność dokończenia reform systemu, który byłby oparty na praktykach lekarzy rodzinnych.

- Jest przy tym dla pacjenta bez znaczenia, czy praktyka ta będzie publiczna czy niepubliczna. Ma ona po prostu zaspokajać około 80 procent potrzeb zdrowotnych pacjenta. W tak zorganizowanym systemie szpitale i ambulatoryjna opieka specjalistyczna powinny pełnić rolę suplementarną, czyli uzupełniającą. W tej chwili w Polsce sektory te konkurują ze sobą o pierwszeństwo w leczeniu chorego - podkreśla Bożena Janicka.

Dodaje: - Uważamy, że należy wyraźne rozgraniczyć co ma realizować POZ, a co - dopiero po wyczerpaniu jej możliwości - na podstawie skierowania od świadczeniodawcy POZ realizowane będzie przez AOS i szpital. Możliwości diagnostyczne świadczeniodawców POZ muszą być przy tym zdecydowanie większe niż dotąd, a w ślad za tym muszą iść większe nakłady finansowe na POZ.

Lekarze PPOZ podkreślają, że dla świadczeniodawców POZ nie ma znaczenia sposób funkcjonowania i zorganizowania płatnika. Istotne jest natomiast to, że w sytuacji źle zorganizowanego systemu ochrony zdrowia coraz więcej środków wydawanych jest z prywatnej kieszeni pacjentów. Dlatego świadczeniodawcy POZ oczekują poszerzenia zakresu świadczeń.

Jednym z bardziej doskwierających dziś problemów jest dramatyczny niedobór kadr medycznych, który coraz silniej odczuwają polscy pacjenci, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Wg prezes Janickiej niezbędna dla rozwiązania tego problemu jest zmiana w systemie szkoleń w POZ oraz zmiana placówek akredytacji, z nastawieniem na kształcenie na zasadach: uczeń- mistrz w placówkach specjalistów medycyny rodzinnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH