Lekarze POZ: za dużo tej biurokracji

Naczelna Izba Lekarska chce stworzyć spis największych urzędniczych absurdów, które utrudniają codzienną pracę w szpitalach i poradniach specjalistycznych.

Jak już informowaliśmy ten indeks będą tworzyć lekarze z całego kraju korzystając ze strony internetowej NIL. Spory udział w zapełnianiu tej strony mogą mieć zapewne lekarze POZ.

TVP Katowice podejrzewa, że na czołowych miejscach spisu urzędniczych grzechów znajdą się „dokonania” wszechobecnej biurokracji i problemy finansowania świadczeń medycznych. Jednakże Narodowy Fundusz Zdrowia, który z pewnością będzie jednym z adresatów przytyków, zapowiada, że fali krytyki wcale się nie boi, a każda lekarska uwaga będzie rozpatrzona.

Kiedy pytaliśmy o ocenę tej inicjatywy, rzecznik NFZ Andrzej Troszyński powoływał się na żartobliwą odpowiedź Matki Teresy, która zapytana o to kto jest winny temu, że na świecie jest tyle zła – stwierdziła: - Ty i ja.

– Zdarzają się różne sytuacje, także te niedorzeczne. Trzeba je pokazywać i unikać w przyszłości. Tworzymy je my wszyscy, funkcjonujący w systemie ochrony zdrowia: urzędnicy, ale także lekarze... Czasami, choć to paradoksalne – z konieczności, a czasami z nadmiaru fantazji czy braku wyobraźni – mówił Troszyński.

Akcja NIL to kolejna odsłona lekarskich protestów przeciwko przepisom, które – ich zdaniem – zamiast upraszczać procedury, komplikują funkcjonowanie ochrony zdrowia. W podstawowej opiece zdrowotnej są dziesiątki absurdów.

– Moglibyśmy godzinami o nich rozmawiać, a i tak nie omówilibyśmy wszystkich – mówił portalowi rynekzdrowia.pl Zbigniew Miklas, wiceprezes Wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego, które w grudniu zeszłego roku pertraktowało z Ministerstwem Zdrowia m.in. na temat zmiany zarządzenia NFZ dotyczącego sprawozdawczości.

Zbigniew Miklas przypominał rzecz banalną: – Biurokracja zawsze będzie istnieć, problemem są natomiast jej rozmiary i przerzucanie odpowiedzialności na lekarzy.

Minister Ewa Kopacz, po rozmowach z Porozumieniem na temat kontraktowania w POZ, zapowiedziała poważną dyskusję o kształcie i zadaniach podstawowej opieki zdrowotnej. Powołała zespół, który ma się zająć m.in. odbiurokratyzowaniem POZ. Jego pracami kieruje wiceminister zdrowia Marek Haber.

Jak powiedział nam prof. Witold Lukas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej i członek zespołu, powołani w jego skład specjaliści określili cele i zadania zespołu. Niedawno,16 lutego odbyło się zebranie zespołu. W kwietniu zostanie przygotowane merytoryczne wystąpienie na temat funkcjonowania POZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH