Lekarze POZ: opinie, że nie chcemy zlecać koniecznych badań, to mit Lekarze rodzinni nie chcą zlecać badań diagnostycznych? Fot. archiwum

Wśród pacjentów częste są opinie, że lekarze rodzinni nie chcą zlecać badań diagnostycznych, bo one kosztują i w ten sposób pomniejszany jest potencjalny zysk POZ. To drażliwy temat, szczególnie teraz, gdy stawki kapitacyjne zostały podniesione.

Przypomnijmy. Od początku roku weszły w życie przepisy zmieniające zakres kompetencji lekarzy pierwszego kontaktu. Nowością była lista dodatkowych badań diagnostycznych, przysługujących pacjentowi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Pula badań diagnostycznych, w ramach stawki kapitacyjnej opłacana przez NFZ, została poszerzona m.in. o spirometrię, rtg klatki piersiowej, PSA, FT3 i FT4, USG nerek, tarczycy, ślinianek i moszny. W zakresie możliwości POZ jest wykonanie ponad 50 badań.

Wyższa stawka
Wraz z tymi zmianami od początku roku wzrosła stawka kapitacyjna w POZ - do 140,04 zł rocznie. Dla tych przychodni, które sprawozdają zlecane badania od 1 lipca wynosi 142,08 zł, a od 1 sierpnia dla placówek uzyskujących wyższy, określony przez NFZ wskaźnik wykonywania badań - 144 zł.

Natomiast w dalszej perspektywie obowiązek indywidualnej formy sprawozdawczości miał zostać wprowadzony dla wszystkich świadczeniodawców POZ od 1 stycznia 2016 r. O tym czy świadczeniodawca uzyska wyższą stawkę kapitacyjną miał decydować wskaźnik wykonania badań diagnostycznych.

Wzór na jego obliczanie znalazł się w zarządzeniu nr 39/2015/DSOZ z 24 lipca zmieniającego zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń POZ.

Kiedy wchodziły w życie nowe przepisy, Krzysztof Bąk rzecznik prasowy ministra zdrowia wyjaśniał portalowi rynekzdrowia.pl, że uzyskanie wyższej stawki kapitacyjnej przez lekarzy POZ będzie uzależnione od realizowania indywidualnej formy sprawozdawczości z wykonania badań diagnostycznych, przypisanych do numeru PESEL.

Tą drogą NFZ chcą uzyskać w pełni weryfikowalną informację ile faktycznie lekarze POZ zlecają badań. 

Co mówią statystyki
W rozmowie z portalem Newseria dr Dariusz Rembisz, specjalista medycyny rodzinnej, przyznał że mogą zdarzać się sytuacje, gdy lekarze rodzinni nie chcą skierowań na diagnostykę wydawać. Jego zdaniem może to wynikać z oszczędności czy uzgodnień organizacyjnych, które są wewnętrzną sprawą określonej placówki ochrony zdrowia.

Z danych nie wynika jednak, by statystyka podająca liczbę zlecanych badań diagnostycznych przez lekarzy POZ mogła niepokoić.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Sylwia Wądrzyk - pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia  - w pierwszym półroczu bieżącego roku (do końca lipca) liczba badań diagnostycznych w ramach umów o udzielanie świadczeń przez lekarzy POZ wyniosła 50 176 294.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH