Lekarz pod kontrolą: płatnik sprawdza ordynacje i obciąża kosztami

Kontroli z zakresu ordynacji lekarskich z roku na rok jest coraz więcej. W ubiegłym roku płatnik skontrolował 1303 lekarzy i zażądał do zwrotu łącznie 7,7 mln zł. Nowe przepisy wykluczają przy tym możliwość odwoływania się lekarzy od kar nakładanych przez Fundusz. Czy lekarze wypisując recepty na leki refundowane mają się czego obawiać?

NFZ poinformował w sprawozdaniu z działalności za 2010 rok m.in. o wynikach kontroli przeprowadzonych przez Fundusz w zakresie refundacji leków. W ubiegłym roku skontrolowano 1579 aptek i wydano 1513 zaleceń pokontrolnych. Przeprowadzono także kontrolę ordynacji lekarskiej w 491 postępowaniach: w sumie poddano kontroli 1303 lekarzy.

Zakwestionowane recepty i ordynacje
W minionym roku w czasie kontroli aptek poddano analizie prawie 63,5 tys. recept, w wyniku czego zakwestionowano refundację o łącznej wartości 3,8 mln zł.

Dużo większe kwoty wchodzą w grę w przypadku kontroli ordynacji lekarskiej, gdzie łączna wartość kontrolowanej w 2010 roku ordynacji lekarskiej wyniosła ponad 307 mln zł (z czego aż 286 mln zł przypada na Mazowiecki OW).

Najwięcej tego typu kontroli przeprowadzono w Mazowieckim OW NFZ (228), następnie kolejno w: Podkarpackim OW (156), Podlaskim OW (144), Pomorskim OW (143), Lubelskim (130) oraz Dolnośląskim OW (117).

W stosunku do poprzedniego roku (991 lekarzy) liczba skontrolowanych lekarzy wzrosła o 31 proc.  a wartość kontrolowanych leków wzrosła o 688 proc.

W rezultacie zakwestionowano ordynacje lekarskie o wartości ponad 5,37 mln złotych, którą powiększono o wartość kar umownych nałożonych na lekarzy w wysokości ponad 2,33 mln zł.

Miliardy do podziału
W ubiegłym roku NFZ wydał na leki refundowane niebagatelną kwotę ponad 8,5 mld zł. Trudno się więc dziwić, że Fundusz dyscyplinuje wydawanie pieniędzy na leki refundowane, coraz uważniej  przygląda się temu segmentowi i stara się mieć na niego wpływ.

Najwięcej, bo ponad 5,1 mld zł, NFZ wydał na refundację leków dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Łącznie wypisano im ponad 134 mln opakowań leków o łącznej wartości ponad 6,1 mld zł. Refundacją objęto blisko 316 mln opakowań leków.

Ze sprawozdania Funduszu wynika, że kontroli z zakresu ordynacji lekarskiej z roku na rok jest coraz więcej a wartości leków są coraz wyższe. Jak przyznaje Fundusz, liczbę kontroli w tym zakresie wyznaczają możliwości logistyczne poszczególnych oddziałów.

Kto kontroluje?
Każda kontrola wzbudza u kontrolowanego ogromne emocje. Kto takich kontroli dokonuje? Czy ma ku temu odpowiednie uprawnienia i przede wszystkim wiedzę, dzięki której można osądzić, w tak delikatnej materii, o zasadności i prawidłowym ordynowaniu leków?

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH