Lekarz na zastępstwie ma kłopoty z dostępem do recept

Są trudności z zabezpieczeniem puli recept dla lekarzy zatrudnianych na krótkotrwałe zastępstwa. Lekarz, który musi przez jakiś czas zastąpić innego lekarza w przychodni, nie może ściągnąć recept za pośrednictwem serwisu internetowego. Niektóre oddziały NFZ udostępniają im druki z opóźnieniem.

Gdy lekarz musi wziąć wolne, to zobowiązany jest zabezpieczyć swojego zastępcę w recepty, gdyż dokument ten jest ”przypisany” do lekarza, który go wystawia, a także przychodni, w której lekarz będzie udzielał pomocy pacjentowi.

Jednakże lekarz-zastępca i przychodnia muszą odczekać co najmniej kilka godzin, a nawet dni na nowe recepty, gdyż ściągnięcie ich za pośrednictwem serwisu internetowego jest niemożliwe od ręki. W tym czasie lekarze zastępujący nieobecnych kolegów przyjmują pacjentów, ale nie mogą przepisywać recept, ponieważ nie mają druków.

Problem ten został poruszony w środę (10 października) w czasie spotkania przedstawicieli zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie z kierownictwem Narodowego Fundusz Zdrowia.

Jak nas poinformowała Monika Kowalska, rzecznik prasowy Federacji PZ, podczas spotkania prezes NFZ Agnieszki Pachciarz z prezesem Federacji PZ Jackiem Krajewskim omówiono również takie zagadnienia, jak: stan przygotowania NFZ i świadczeniodawców do wdrożenia weryfikacji ubezpieczenia pacjentów za pośrednictwem Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, problematykę kontroli ordynacji lekowej prowadzonych przez NFZ (przedstawiciele FPZ zaproponowali doprecyzowanie zapisów umów), poruszono również sprawę ważności deklaracji pacjenta w sytuacji zmian kadrowych w przychodni.

Przedstawiciele FPZ przekazali swoje uwagi dotyczące planu finansowego na rok 2013; omówiono także kwestie zarządzenia prezesa NFZ w sprawie POZ na rok 2013 oraz sprawy związane z przygotowaniem wniosków ofertowych.

Jak zaznaczyła Monika Kowalska, z uwagi na ograniczony czas przewidziany na rozmowę, pozostałe tematy zostały przełożone na kolejne spotkanie. Prezes Jacek Krajewski stwierdził po zakończeniu rozmów, że ”było to dobre spotkanie, ze strony NFZ jest wola współpracy z nami”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH