Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wydał oświadczenie, w którym protestuje przeciwko - jak to określono - "kolejnej już akcji dezinformacji, dotyczącej wynagrodzeń lekarskich, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia i niektóre media".

Według OZZL dezinformacja ta polega na tym, że podając prawdziwe szczegółowe fakty, autorzy doniesień dowolnie nimi manipulują, zmieniają znaczenie niektórych pojęć, narzucają fałszywe uogólnienia oraz porównują rzeczy nieporównywalne i na tej podstawie wyciągają wnioski zniekształcające rzeczywistość.

W oświadczeniu podany jest przykład, który ma świadczyć o manipulacji danymi:

Na podstawie  jednostkowych zdarzeń ogłoszono, że lekarze specjaliści w Polsce zarabiają kilkaset tysięcy złotych rocznie, sugerując, że jest to – wręcz – powszechne, gdy tymczasem szczegółowe dane wskazują, że za jeden etat lekarz – specjalista zarabia, przeciętnie rocznie brutto ok. 60 tys. – ze wszystkimi dodatkami.

Porównując zarobki lekarzy z kilku etatów z zarobkami innych zawodów za jeden etat ogłoszono, że lekarze w Polsce są najlepiej wynagradzanymi pracownikami, gdy tymczasem porównanie rzeczy porównywalnych np. płac zasadniczych wskazuje na coś odwrotnego. Przykładowo: płaca zasadnicza początkującego sędziego lub prokuratora wynosi ok. 6 tys. zł.  miesięcznie, a przeciętna płaca zasadnicza lekarza specjalisty (z wieloletnim stażem) wynosi ok. 3,7 tys. złotych. To również mniej niż płaca początkującego oficera WP (porucznik – ok. 3,9 tys. zł) i niemal 2 razy mniej niż oficera z wieloletnim stażem np. pułkownika WP (6,3 do 7,8 tys. zł), którego można porównać do lekarza specjalisty - piszą autorzy oświadczenia.

Według nich sugerując, że lekarze w Polsce, zwłaszcza specjaliści z wieloletnim stażem zarabiają za dużo, pomija się fakt, iż przeciętne wynagrodzenie zasadnicze lekarzy specjalistów zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia, jest niższe od wynagrodzenia zasadniczego lekarzy, którzy dopiero zdobywają specjalizację (wynagrodzenie ustalone przez MZ), co łamie podstawową zasadę prawa pracy.

Zdaniem Zarządu OZZL prawdziwe wnioski wynikajce z danych o lekarskich pensjach są m.in. takie, że płace (za jeden etat) lekarzy zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia są znacznie niższe niż płace innych zawodów porównywalnych, również tych, które są finansowane (jak pensje lekarzy) ze środków publicznych. Lekarze pracują znacznie dłużej niż inni pracownicy, przeciętnie w Kraju, co wynika zarówno z wielkiego niedoboru lekarzy w Polsce, jak i z ich niskich (stosunkowo) wynagrodzeń za pracę w normalnym czasie pracy. Zbytnie przeciążenie pracą lekarzy stanowi zagrożenie również dla pacjentów, dlatego w interesie społecznym jest aby płace lekarzy za pracę podstawową istotnie wzrosły, a ich praca dodatkowa została znacznie ograniczona.

Pełna treść oświadczenia jest dostępna na stronie OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH