Lecznice finiszują, kontrakty z NFZ podpisują

Na podpisanie kontraktów z NFZ lecznice mają czas do końca roku. Wiadomo już, że 2010 będzie rokiem rosnących nadlimitów i kolejek do świadczeń.

Ostatnie dni roku w Opolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ wypełnione są szczelnie spotkaniami z dyrektorami szpitali, którzy mają podpisać aneksy do kontraktów na przyszły rok. Po zastrzyku finansowym w postaci rezerwy celowej przyznanej przez minister zdrowia, propozycja dla dyrektorów jest o około 6 proc. większa od tego, co NFZ dawał im na początku grudnia.

– Podpisywanie kontraktów zawsze przeciąga się do samego końca roku. Ostatnie spotkania z dyrektorami szpitali mamy rozpisane do 31 grudnia. Zostaną im zaproponowane kontrakty według umów z 30 czerwca 2009 r. Liczymy, że nie będą to ostatnie pieniądze na leczenie w 2010 r., gdyż są deklaracje Ministerstwa Zdrowia, że w ciągu roku środków przybędzie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Roman Kolek, zastępca dyrektora ds. medycznych w opolskim oddziale NFZ.

Dyrektorzy szpitali aneksy do umów nie pocieszają.

– Najpierw zapowiada się nam, że kontrakty na rok 2010 będą niższe od tegorocznych o 5-7 proc. Potem ministerstwo mówi, że daje dodatkowe pieniądze, a tak naprawdę oddaje to, co wcześniej zabrano. To krok w dobrym kierunku, ale przełomu nie ma – mówi Gazecie Marek Piskozub, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

Kontrakty na poziomie tych z 2009 r. oznaczają dla pacjentów wydłużenie się kolejek do planowych zabiegów, dla lecznic kolejne nadwykonania. W tej chwili nadlimity w Wojewódzkim Centrum Medycznym sięgają 17 mln zł.

W sumie nadwykonania opolskich szpitali sięgają 60 mln zł. NFZ utrzymuje, że nie zapłaci za nie, dlatego w przyszłym roku lecznice będą robić wszystko, żeby nie wchodzić w nadlimity, a to jeszcze bardziej wydłuży kolejki oczekujących na świadczenia. Konwent starostów rozważa pozwanie NFZ do sądu. Kazimierz Łukawiecki, szef opolskiego NFZ, zapewnia, że spraw w sądzie się nie boi, gdyż 400 dotyczasowych spraw zakończyło się wygraną Funduszu lub ugodą.

Na Opolszczyźnie na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego czy kolanowego trzeba czekać prawie trzy lata, na operację zaćmy około roku oraz ponad rok na planowe zabiegi kardiochirurgiczne. Budżet opolskiego oddziału NFZ na 2010 r. to 1,4 mld zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH