Leczenie obcokrajowców może stać się produktem regionalnym

Władze samorządowe województwa pomorskiego chcą namówić przyjeżdżających tu na zakupy mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, by korzystali także z usług medycznych. Pomorskie szpitale mają "wolne moce przerobowe" i mogłyby zarabiać na turystyce medycznej.

Wicemarszałek pomorski Hanna Zych-Cisoń zastrzega, że pomysł jest jeszcze w początkowej fazie. Wyjaśnia, że w szpitalach marszałkowskich NFZ jest w stanie sfinansować 60-65 proc. świadczeń. Pozostaje do wykorzystania ok. 40 proc. potencjału lecznic, ale Polacy nie mogą sobie pozwolić na leczenie komercyjne. Stąd zamiar leczenia zamożnych Rosjan.

- Myślę o klastrze turystyki medycznej - mówi nam Hanna Zych-Cisoń, ale dodaje, że sprawa organizacyjnie nie jest jeszcze przesądzona.

Powiązanie różnych podmiotów w ramach klastrów dla Artura Goska, prezesa zarządu Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej, to ”strzał w dziesiątkę”.

Jeśli nie kraj, to region
- Zachęcam do łączenia się w klastry regionalne - apelował na sesji poświęconej "medycynie bez granic", zorganizowanej w ramach IX Forum Rynku Zdrowia (23 października 2013 r.). Dowodził, że pieniądze z unijnego rozdania 2014-2020 będą kierowane do regionów.

- Tam będą środki na turystykę medyczną i e-medycynę. Trzeba tworzyć regionalne klastry turystyczne i regionalne punkty kontaktowe, nie można liczyć na szczebel rządowy - przekonywał Gosk, gdy Magdalena Rutkowska, która jako prezes Medical Travel Europe uczestniczy w projekcie promocji polskiej turystyki medycznej (realizowanym obecnie przez 40 podmiotów pod auspicjami resortu gospodarki), powiedziała, że na razie nie udaje się wspólne tworzenie produktów dla zagranicznych pacjentów.

- Zwracaliśmy się do Ministerstwa Zdrowia, NFZ, do stowarzyszeń szpitali, żeby wspólnie pracować nad produktami - powiedziała. Przyznała, że efektów współpracy jeszcze nie ma, choć wiadomo, że ”polski brand tworzymy wszyscy”, a w ramach wspomnianego projektu można uzyskać nawet 75 proc. zwrotu kosztów promocji.

- 50 krajów wpisało turystykę medyczną do swoich strategii narodowych. Wszyscy wiedzą, że to rynek z perspektywami, rośnie co roku w świecie o 30 proc. i przynosi kolosalne dochody - oceniła Rutkowska.

Czytaj: Medycyna już dawno przekroczyła granice państw. Czy potrafimy na tym skorzystać?

Skoro nie udaje się wspólne działanie w skali ogólnopolskiej, to może regiony coś zwojują (o komercyjnej ofercie dla obcokrajowców myślą też samorządowcy z kujawsko-pomorskiego).

Mimo obaw

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH