Leczenie coraz droższe - potrzeba więcej pieniędzy w systemie

Zdaniem twórców raportu "Ocena możliwości poprawy działania polskiego systemu ochrony zdrowia" przygotowanego przez Ernst & Young - żyjemy coraz dłużej, ale cierpimy coraz częściej na choroby cywilizacyjne, a postęp powoduje zwiększanie kosztów technologii diagnostyki i leczenia leczenia.

Według autorów raportu wprowadzenie systemu wyceny świadczeń zdrowotnych jest niezbędne do przeciwdziałania marnotrawstwu środków publicznych. Natomiast receptą na kolejki do lekarza jest współpłacenie za świadczenia - podaje zasadnicze wnioski z raportu Dziennik Gazeta Prawna.

Źródłem finansowania publicznej opieki zdrowotnej jest obowiązkowa składka odprowadzana do NFZ, która w 2011 r. stanowi 9 proc. osiąganych wynagrodzeń. Oznacza to, że budżet Funduszu wynosi około 60 mld zł co jest kwotą zbyt niską by pacjenci przestali źle oceniać funkcjonowanie opieki zdrowotnej w Polsce.

Receptą na te bolączki, zdaniem ekspertów, może być wprowadzenie współpłacenia za usługi medyczne, polegające na pokrywaniu przez pacjenta pewnej części kosztów usługi medycznej, niezależnie od jej udziału w danym systemie zabezpieczenia zdrowotnego (czyli niezależnie od bycia ubezpieczonym w NFZ). Ta metoda stosowana jest w większości krajów UE, gdzie przybiera postać m.in. niewielkich opłat stałych.

Inną propozycją przedstawioną w raporcie jest wprowadzenie suplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych. Z badań wynika, iż czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w systemie publicznym jest istotną determinantą nabywania polis suplementarnych we wszystkich tych krajach - czytamy w DGP.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH