Łask: będą dzierżawić szpital

6 czerwca samorząd powiatu łaskiego (woj. łódzkie) ogłosi kto zostanie nowym operatorem miejscowego SPZOZ-u.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łasku od dawna boryka się z problemami finansowymi. Jego dług wynosi 27 mln zł. Samorząd powiatu łaskiego zdecydował, że szpital zostanie oddany w dzierżawę. Otrzymany czynsz ma pozwolić na spłatę zadłużenia szpitala, bez komercjalizacji i obciążenia budżetu powiatu. Dodatkowo, szpital nadal będzie własnością samorządu.

Jak tłumaczył nam starosta łaski Cezary Gabryjączyk powiat zamierza podpisać umowę wieloletnią, na 20-30 lat z doświadczonym operatorem zewnętrznym, który już prowadzi tego typu działalność. Operator przejmie obowiązek świadczenia usług. Będzie też płacił czynsz dzierżawny.

- Umowa gwarantująca nam comiesięczny czynsz będzie podstawą do zaciągnięcia kredytu bankowego, który skonsoliduje wszystkich naszych wierzycieli. Z tego kredytu spłacimy od ręki nasze wierzytelności, w drodze umów lub negocjacji. Natomiast dług bankowy, rozłożony na 15-20 lat, będziemy regulować z dzierżawy - wyjaśnia starosta.

Przejęcie szpitala oznacza, że wygaśnie także umowa obecnego dyrektora szpitala, wokół którego krąży wiele kontrowersji.

Szpitalem kieruje Jerzy Szmit, który wcześniej piastował stanowisko prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna Szmit dopuścił się tam niegospodarności oraz naraził państwową instytucję na znaczne szkody majątkowe. Z tego powodu Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia skazał go na 4 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 14 tys. zł grzywny. Wyrok uprawomocnił się 26 stycznia br.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Cezary Gabryjączyk wyrok w sprawie dyrektora zbiegł się z decyzją samorządu o przekazaniu szpitala w dzierżawę, a to nie dobry moment na zmiany w kierownictwie placówki.

- Jesteśmy na etapie, gdy jutro zapadnie decyzja o wyborze operatora, który przejmie SPZOZ. Oznacza to, że wciągu tygodnia podpiszemy umowę z dzierżawcą, a całkowite przekazanie szpitala nastąpi do końca miesiąca. W tej sytuacji jest potrzebny dyrektor, który będzie mógł przekazać kontrakt z NFZ dzierżawcy - przekonuje starosta.

Jak zaznacza nasz rozmówca, wraz z oddaniem szpitala w dzierżawę umowa obecnego dyrektora zostanie i tak rozwiązana. - Oczywiście, gdyby na mocy wyroku dyrektor miał zakaz pełnienia funkcji publicznych zostałby natychmiast odwołany, tak jednak nie jest - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH