Jak wynika z wyliczeń firmy Work Service w 2010 roku polscy pracownicy spędzili ponad 200 milionów dni na L4. Ich nieobecność w pracy kosztowała pracodawców oraz ZUS przeszło 23,2 mld zł.

Jak twierdzi Piotr Inglot z firmy Work Service, nie jest to kwota przeszacowana. Firma ta prowadzi badania przyczyn oraz skutków finansowych absencji chorobowej pracowników, po które zwraca się coraz więcej polskich przedsiębiorców.

- Nie chcieliśmy przeszacować kosztów, jakimi obciążeni są pracodawcy i ZUS, dlatego nie braliśmy w ogóle pod uwagę kosztów związanych z KRUS - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Inglot.

Koszty związane z absencjami chorobowymi to równowartość prawie 40 proc. wartości całego budżetu NFZ z 2010 roku.

- Nasza analiza polegała na dokonaniu wyliczeń oficjalnych danych dotyczących absencji chorobowych, które otrzymaliśmy z ZUS. Wyliczenia powstały jako estymacja na podstawie średniego wynagrodzenia pracowniczego, które było podstawą do wyliczenia kosztu jednodniowego wynagrodzenia dla pracownika na tzw. chorobowym - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Kubisiak z firmy Work Service.

Firma wzięła pod uwagę także strukturę tych kosztów, gdzie 18,9 proc. to są świadczenia w stu procentach refundowane przez pracodawców bądź ZUS (kobiety w połogu, w ciąży) - reszta to inne przypadki w których pracodawcy zwracają 80 proc. 

- Na podstawie estymacji, robiąc analizę kosztową, uzyskaliśmy kwotę, którą podajemy w komunikacie. Te kwoty obrazują istniejący problem. Staraliśmy się podejść do niego jak najbardziej rzetelnie. Oczywiście średnia nie jest najlepszym współczynnikiem, ale lepszym nie dysponujemy - dodaje Kubisiak. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH