Kumulowanie szpitalnych zakupów nie zawsze daje oszczędności Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; FOT. PTWP

- Analiza rynku zamówień publicznych prowadzi do wniosku, że Polska stała się „ofiarą własnego sukcesu”, czyli wyraźnego wzrostu gospodarczego, który odbija swoje piętno nie tylko na mniejszej liczbie składanych ofert, ale również ich wyższych cenach - piszą prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Tomasz Olszówka, kierownik Działu Zamówień Publicznych ICZMP.

Wielu zamawiających, nie tylko z branży usług medycznych, spotkało się z brakiem ofert lub z jedną ofertą znacznie przewyższającą możliwości finansowe podmiotu zamawiającego podczas postępowań przetargowych. Szczególnie jest to widoczne przy przetargach na roboty budowlane.

Efekt skali
Branża wykonawców od dawna sygnalizuje problem z zatrudnieniem odpowiedniej ilości wykwalifikowanej kadry, a co za tym idzie wykonawcy baczniej rozważnie wybierają, w którym postępowaniu przetargowym z ich punktu widzenia bardziej opłaca się złożyć ofertę a do którego nawet nie warto przystępować.

Oczywiście jednym z możliwych mechanizmów oszczędności dla zamawiającego, jak i finalnie dla systemu, jest tak zwany efekt skali. Z ekonomicznego punktu widzenia im więcej jednorodnego produktu kupimy, tym na niższą cenę - związaną chociażby z rabatami - możemy liczyć. Nie jest to jednak remedium na wszystko.

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych przewidują, chociażby w dyspozycji art. 15a możliwość skorzystania z instytucji centralnego zamawiającego („Prezes Rady Ministrów może wskazać centralnego zamawiającego spośród organów administracji rządowej lub jednostek organizacyjnych podległych tym organom lub przez nienadzorowanych”).

Podobne podstawy zawarte są w treści art. 16 ust 1, gdzie ustawodawca dopuszcza możliwość, aby zamawiający mogli wspólnie przeprowadzić postępowanie i udzielić zamówienia wyznaczając spośród siebie zamawiającego upoważnionego do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia w ich imieniu i na ich rzecz.

Czytaj także: Co można zrobić, aby zakupy dla szpitali  były tańsze?

Takie przepisy już istnieją
Przepisy umożliwiające kumulowanie zakupów istnieją, a problem udzielania wspólnych zamówień przez wielu zamawiających celem osiągnięcia efektu skali nie jest problemem systemowym. Nie jest również problemem dookreślenie przedmiotu zamówienia dla wszystkich zamawiających w przypadku oczywistego przedmiotu zamówienia, jak na przykład dostawa materiałów biurowych, czy dostawa energii elektrycznej lub szeroko rozumianych usług pocztowych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH