Kujawsko-pomorskie: kontrakty na leczenie w 2011 r. bez większych zmian

Szpitale z województwa kujawsko-pomorskiego wciąż negocjują kontrakty z NFZ. Wiele wskazuje na to, że kwoty będą podobne do tegorocznych.

Szefowie placówek wstrzymują się z oceną przyszłorocznych kontraktów. Większość naszych rozmówców ocenia jednak, że wysokość kontraktów na przyszły rok będzie podobna jak w 2010 r.

– Kontrakt na 2011 rok jest mniej więcej taki sam, ale to na pewno będzie wiadomo dopiero po podpisaniu umowy, czyli około 14-15 grudnia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku, Stefan Kwiatkowski. 

W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu też spodziewają się, że przyszłoroczny kontrakt będzie podobny do tego z 2010 roku, ale mają wyższe oczekiwania dotyczące finansowania neurochirurgii i ortopedii.

– Sporny punkt nie dotyczy całego obszaru kontraktowania, ale neurochirurgii i ortopedii w zakresie endoprotezoplastyki. Postawiliśmy na rozwój neurochirurgii, wyposażyliśmy szpital w zestaw do neuronawigacji i teraz spełniamy wszystkie wymogi sprzętowe, jakie stawia przed nami płatnik, więc oczekujemy wyższego kontraktu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektorka Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, Krystyna Zaleska. 

– Jeśli chodzi o pozostałe specjalizacje to spodziewamy się kontraktów zbliżonych do tegorocznych – dodaje dyrektor Zaleska. 

Bardzo podobnie oceniają kwestię wysokości przyszłorocznego kontraktu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, choć negocjacje między placówką a NFZ wciąż trwają.

Dyrektorzy placówek wątpią, by w przyszłym roku poprawiła się dostępność do świadczeń. Problem kolejek do poradni i specjalistów częściowo rozładowują SOR-y, które codziennie przyjmują po kilkuset pacjentów. Ale zdaniem rozmówców portalu rynekzdrowia.pl, kolejki i tłok w SOR-ach w przyszłym roku też nie znikną. 

– Zatrudnia się masę osób nie po to, żeby leczyć ludzi, ale żeby kontrolować kolejki i sprawdzać pesele – ubolewa dr Stefan Kwiatkowski ze Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. 

W Szpitalu im. Jurasza, pomimo niższego kontraktu, w przyszłym roku dostępność może się poprawić: 1 grudnia br. ruszył elektroniczny system rejestracji pacjentów w Zespole Poradni Specjalistycznych szpitala, więc jest szansa, że zmniejszą się kolejki. 

Dyrektorzy placówek wskazują, że w 2010 r. nie doszło do zwiększenia środków na świadczenia w trakcie roku, więc był to rok trudny i dla świadczeniodawców, i dla pacjentów. Jeśli sytuacja w 2011 roku się powtórzy, to przyszły również nie będzie należał do najłatwiejszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH