Kujawsko-pomorski OW NFZ może odzyskać nawet 7,5 mln zł od osób, które korzystały ze świadczeń zdrowotnych w publicznych placówkach, mimo że nie płaciły składek zdrowotnych. Fundusz wszczął już ponad 800 postępowań o zwrot kosztów leczenia.

NFZ rozpoczyna procedury windykacyjne dopiero wtedy, gdy dług przekroczy 100 zł. Najczęściej pacjenci zalegają Funduszowi po kilka tysięcy zł, ale zdarzają się większe sumy. Rekordzista z regionu kujawsko-pomorskiego powinien oddać 270 tys. zł - informuje pomorska.pl.

Fundusz zakończył w woj. kujawsko-pomorskim 34 takie postępowania. W dwóch trzecich spraw decyzja zapadła na korzyść NFZ i pacjenci musieli oddać pieniądze. W pozostałych wydano decyzje o umorzeniu postępowania.

Chodzi o pacjentów, którzy świadomie oszukują system - wiedzą, że eWUŚ uznaje ich za nieubezpieczonych (to znaczy, że wyświetla ich nazwiska na czerwono), a mimo to deklarują podczas wizyty u lekarza, że mają ubezpieczenie i prawo do darmowej opieki zdrowotnej.

- Narodowy Fundusz Zdrowia przed wszczęciem postępowania administracyjnego o zwrot kosztów leczenia od osób, które pomimo braku prawa do świadczeń złożyły oświadczenie o tym, że podlegają ubezpieczeniu, w każdym przypadku przeprowadza weryfikacje uprawnień w ZUS lub KRUS - poinformowała portal rynekzdowia.pl Sylwia Wądrzyk, główny specjalista Biura Komunikacji Społecznej Centrala NFZ.

 

Kwestie te reguluje art. 1. ustawy z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Centrala Funduszu nie dysponuje w tej chwili zbiorczymi danymi z oddziałów na temat wysokości odzyskanych kwot i liczby postepowań o zwrot kosztów leczenia. 

Więcej: pomorska.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH