Kujawsko-Pomorskie: ustalono finansowe warunki leczenia szpitalnego

W lecznictwie szpitalnym zostały ustalone warunki finansowe ze wszystkimi szpitalami województwa kujawsko-pomorskiego; NFZ wciąż czeka na aneksy do umów od lekarzy POZ - poinformowała rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Barbara Nawrocka.

Jak podkreśliła rzeczniczka, przed końcem roku zakontraktowane zostało m.in. leczenie z zakresu psychiatrii i świadczenia udzielane w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach) oraz w izbach przyjęć, czyli te, których negocjowanie zabiera z reguły najwięcej czasu. 

- Z końcem roku w naszym województwie wygasają też umowy z podstawową opieką zdrowotną (POZ). Wysłaliśmy już aneksy przedłużające umowy do końca 2015 r. i teraz czekamy aż one do nas spłyną - powiedziała Nawrocka. Dodała, że na razie jest za wcześnie, by mówić o tym, ile placówek odesłało podpisany aneks, a ile jeszcze nie. 

W poniedziałek kolejna tura rozmów lekarzy z PZ i przedstawicieli resortu zdrowia w sprawie funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. zakończyła się fiaskiem. Oznacza to, że od 2 stycznia w całej Polsce może być zamkniętych ok. 40 proc. gabinetów POZ. 

Resort zdrowia oraz NFZ uspokajają jednak, że pacjenci nie mają powodów do obaw - jeśli któraś z przychodni POZ nie podpisze umowy z NFZ, opiekę mają zabezpieczać szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć oraz ambulatoria nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Jak informował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, NFZ za taką wizytę zapłaci 45 zł. 

Szefowie szpitali w woj. kujawsko-pomorskim, choć zadowoleni ze sprawnego kontraktowania przyszłorocznych umów, obawiają się realizacji tzw. pakietu onkologicznego, w myśl którego pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej mają być szybciej diagnozowani. 

Dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Grudziądzu Marek Nowak powiedział PAP, że przyszłoroczna umowa, którą podpisał z NFZ, będzie lepsza od tegorocznej, ale i tak obawia się "uprzywilejowania pacjentów onkologicznych". 

- Co mam powiedzieć chorym, których z kolejki na świadczenie medyczne będą "wypychać" pacjenci onkologiczni? A tak właśnie się stanie, ponieważ umowy są niedofinansowane - ocenił Nowak. 

Przyszłoroczny kontrakt z NFZ Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy będzie nieco niższy niż w tym roku, ponieważ - jak poinformowała rzeczniczka placówki Kamila Wiecińska - w szpitalu zlikwidowano oddział chirurgii dziecięcej. Pozostałe oddziały będą finansowane na porównywalnym do tegorocznego poziomie. 

- Na razie trudno oceniać kontrakt, ponieważ zapowiada się sporo niewiadomych, związanych między innymi z nowością, jaką jest pakiet onkologiczny. Dopiero po pierwszym kwartale będziemy mogli powiedzieć, jak wszystko funkcjonuje - podsumowała Wiecińska. 

W przyszłorocznym planie finansowym dla województwa kujawsko-pomorskiego znajdzie się ok. 56 mln zł więcej niż w planie tegorocznym, który opiewał na kwotę 3 mld 414 mln 407 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH