Kujawsko-Pomorskie: umowy z niesieciowymi szpitalami będą aneksowane? FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Kujawsko-Pomorski Odział Wojewódzki NFZ być może aneksuje umowy z placówkami, które znalazły się poza tzw. siecią szpitali - informuje Gazeta Wyborcza.

Przypomnijmy, że od 1 października zacznie funkcjonować sieć szpitali. Oznacza to, że lecznice, które spełniły określone warunki i znalazły się w sieci, mają zagwarantowane finansowanie z ramach ryczałtu z publicznych środków (NFZ).

Na finansowanie takich placówek przeznaczone zostanie 91 proc. funduszy, z których opłacane jest lecznictwo szpitalne. Pozostała część ma zostać rozdysponowana w ramach konkursów.

Kujawsko-Pomorski NFZ konkursów jeszcze nie ogłosił. Być może na razie ich nie będzie, bo rozważane jest aneksowanie obecnie obowiązujących umów. Według przepisów umowy mogą zostać przedłużone aneksem do końca marca 2018 roku.

- Bierzemy pod uwagę przede wszystkim sytuację pacjentów naszego regionu, którzy są zapisani na listy oczekujących na świadczenia medyczne w tych placówkach i zakresach świadczeń, które znajdują się poza siecią szpitali - mówi Hanna Krzyżanowska z wojewódzkiego oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Dodaje, że przeprowadzanie konkursów jest bardzo czasochłonne, zajmuje co najmniej dwa miesiące. Trzeba m.in. przygotować oferty, wprowadzić je to systemu informatycznego NFZ, przeprowadzić formalną i merytoryczną ocenę.

- Z oczywistych względów bardzo chcielibyśmy znać więcej konkretów dotyczących przyszłości szpitali niesieciowych i termin ogłoszenia konkursu. Aneksowanie umów jest korzystne dla chorych, bo mogą dalej leczyć się w naszym szpitalu - uważa dr Piotr Kowalczyk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Matopat w Toruniu.

Więcej: torun.wyborcza.pl

Resort zdrowia w komunikacie z 25 lipca zapewnia, że niezakwalifikowanie szpitala do sieci nie pozbawia go możliwości udzielania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ. Mimo uspokajających deklaracji ministerstwa, szefowie niesieciowych lecznic, z którymi rozmawialiśmy, obawiają się o budżety swoich placówek.

Poczucie niepewności wzmagają pojawiające w mediach informacje, że zamiast nowych konkursów dla świadczeniodawców, którzy nie znaleźli się w tzw. sieci szpitali, NFZ rozważa na razie aneksowanie umów.

- Nowe konkursy byłyby dla nas zdecydowanie bardziej korzystne, bo pozwalają zaplanować przychody w dłuższej perspektywie, natomiast aneksy są zawierana tylko do 6 miesięcy. Tymczasem szpitale będące w sieci mają zapewnione finansowanie na 4 lata - zaznaczyła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH