Kujawsko-Pomorskie: trudne liczenie pieniędzy na leczenie

Dyrektorzy bydgoskich szpitali nie podpisali jeszcze kontraktów z NFZ. Liczą, tną koszty i uważają, że pieniędzy proponowanych przez NFZ jest za mało.

Zdaniem Krzysztofa Tadrzaka, dyrektora Szpitala Miejskiego im. E. Warmińskiego w Bydgoszczy proponowana przez NFZ kwota kontraktu - o 9 procent mniejsza niż w 2009 roku - jest niewystarczająca.

O leczenie w przyszłym roku nie muszą martwić się jedynie pacjenci przyszpitalnych poradni. Podpisały one już z Funduszem umowę, bo finansowe propozycje nie były niższe niż w bieżącym roku. O przyszłość nie powinny też niepokoić kobiety w ciąży, bo oddziałom położniczym NFZ nie reglamentuje świadczeń. Szpital dostaje pieniądze za opiekę nad każdą rodzącą.

Zdaniem dyrektora Tadrzaka, jeśli zgodzi się na kontrakt niższy o 5 mln zł, będzie musiał obniżyć pracownikom pensje, a jeżeli zwolni kilka osób, to rozpadnie mu się zespół.

– Pozostaje nie podpisywać umowy z NFZ i wystawiać rachunki pacjentom za te procedury, których nie zakontraktowałem - stwierdza dyrektor.

Sytuacja miejskiej lecznicy nie jest odosobniona. W 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy pieniędzy też ma być mniej o ok. 13 mln zł. Jego dyrektor, Krzysztof Kasprzak, komendant Szpitala Wojskowego stwierdza, że jeśli nie osiągnie w czasie rozmów z NFZ kompromisu, to nie podpisze kontraktu, a od końca lutego będzie się zastanawiał, co dalej.

Dyrektorzy bydgoskich szpitali uniwersyteckich nie chcą komentować negocjacji z NFZ i tak jak inni boją się niższych kontraktów w 2010 roku.

Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na leczenie w przyszłym roku, na wszystkie świadczenia, łącznie z refundacją reków, może wydać ponad 2 mld 850 mln zł, z czego 1 mld 392 mln zł  zostanie przeznaczone na lecznictwo szpitalne. To więcej o 83 mln niż zakładany jeszcze kilkanaście dni temu projekt planu finansowego.

– Przesunęliśmy 54 mln zł z refundacji leków na leczenie szpitalne i dodatkowo otrzymaliśmy z centrali NFZ prawie 29 mln zł z rezerwy ogólnej. Te pieniądze trafią dodatkowo do szpitali – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy oddziału NFZ.

Renegocjacje kontraktów przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ rozpoczęli we wtorek (22 grudnia), i jak twierdzi rzecznik NFZ, na tym etapie, niejawnych rozmów, nie można jeszcze mówić o konkretnych propozycjach finansowych dla poszczególnych placówek szpitalnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH