Kujawsko-Pomorskie: dyrektorzy szpitali zapowiadają twarde negocjacje z NFZ

Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawił bydgoskim szpitalom propozycje finansowe na przyszły rok (aneksy do umów). Mniej pieniędzy otrzymają m. in. niektóre specjalistyczne poradnie oblegane przez pacjentów, a także nowy pododdział ortopedii. Dyrektorzy zapowiadają twarde negocjacje.

Zgodnie z propozycją, którą otrzymał ZOZ MSW, wartość kontraktu jest zbliżona do tegorocznej. Na 2013 r. NFZ przewidział dla lecznicy 22 mln 870 tys. zł (o 1 proc. więcej niż w br.). Dyrekcja szpitala zwraca jednak uwagę na obcięcie o 70 proc. kontraktu na pododdział ortopedii, który szpital uruchomił na początku roku inwestując w to przedsięwzięcie około 500 tys. zł. W br. NFZ zakontraktował ortopedię na 936 tys. zł., podczas gdy na 2013 r. proponuje zaledwie 270 tys. zł.

Szpital Uniwersytecki nr 2. im. Jana Biziela niepokoi z kolei niższy kontrakt na poradnie specjalistyczne, w których leczą się tysiące pacjentów. Niektórzy zapisywani są na konsultacje dopiero na 2014 r. Dyrektorzy dziwią się i przypominają, że budżet Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ na 2013 r. jest wyższy o 126 mln zł niż w roku bieżącym i wynosi 3,45 mld zł.

Jak zaznaczył w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl. Jan Raszeja, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ, wspomniane 126 mln zł stanowi zaledwie 3-procentowy wzrost w stosunku do budżetu z roku 2012.

Dodał także, iż oddział płatnika składając konkretne propozycje świadczeniodawcom dotyczące aneksowania umów, oparł się na dokładnej analizie stopnia wykonania kontraktu za miesiące styczeń-październik 2012 r., prognozując na tej podstawie poziom wykonania w miesiącach listopad-grudzień.

- NFZ nie unika rozmów ze świadczeniodawcami. Z każdą ze stron, która złoży odwołanie, będziemy negocjować. Fundusz uważnie słucha argumentów świadczeniodawców i w oparciu o nie i swoją wiedzę, podejmie ostateczne decyzje. Na razie jednak za wcześnie, by mówić o konkretach, jeszcze nie wszystkie lecznice odniosły się do naszych propozycji - podkreśla Jan Raszeja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH