Kujawsko-Pomorskie: Fundusz wypowiedział kontrakty niesolidnym poradniom

Prawie 40 poradni specjalistycznych w regionie kujawsko-pomorskim utraciło kontrakty po kontroli przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Umowy zerwano tam, gdzie lekarze byli nieobecni w godzinach pracy poradni.

Jak podał nam rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy Jan Raszeja, zerwanie umów nastąpiło w przypadku 38 poradni specjalistycznych, działających w 21 zakładach opieki zdrowotnej w Bydgoszczy i Toruniu, a także w okolicach tych miast.

- Umów nie straciły całe placówki, ale jedynie te poradnie, w których przypadku stwierdzono naruszenie zasad pracy ustalonych w kontraktach - podkreślił rzecznik.

Decyzje o natychmiastowym wypowiedzeniu kontraktów zapadały w sytuacji, gdy kontrolerzy nie zastawali lekarza na miejscu w godzinach pracy danej poradni. Zdarzało się to zarówno w sytuacjach, gdy lekarz wyszedł z pracy wcześniej, jak i wówczas, gdy kierownictwo przychodni nie zapewniło zastępstwa np. na czas urlopu.

Większość szefów ukaranych placówek zapowiedziała już złożenie odwołania od decyzji NFZ. Część zarzutów uznają za uzasadnione, ale protest wywołało sięgnięcie przez Fundusz od razu po najpoważniejsze sankcje przewidziane przepisami.

Czytaj też. Dolnośląscy lekarze kontra NFZ w nowym konkursie na AOS, rozpisanym po wykryciu uchybień 

Jak podkreślił poseł Jarosław Katulski (PO), NFZ mógł najpierw nałożyć sankcje finansowe. Zdaniem parlamentarzysty, który zamierza interweniować w tej sprawie w NFZ, wypowiedzenie umów godzi w pacjentów, którzy stracili swe miejsca w kolejkach i muszą szukać pomocy w innych placówkach.

Szefowie przychodni wskazują, że naruszenie zapisów kontraktów często nie wynika z zaniedbań, ale jest wymuszone przez warunki pracy. W jednej z ukaranych bydgoskich poradni specjalistycznych lekarz przyjmował tylko raz w tygodniu, bo na tyle wystarczało limitów przyznanych przez NFZ, ale zadniem urzędników i tak powinien być obecny w gabinecie codziennie.

NFZ zadeklarował, że pieniądze "zaoszczędzone" w wyniku zerwania umów zostaną przekazane na te same świadczenia do placówek, które mają umowy z Funduszem. Pacjenci muszą jednak na nowo zapisać się w kolejkę oczekujących, albo skorzystać z porad odpłatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH