Kujawsko-Pomorski OW NFZ: nie ma "czarnej dziury" w AOS

Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wyjaśnia w informacji przesłanej do redakcji Rynku Zdrowia przebieg kontroli w poradniach specjalistycznych i podkreśla, że wypowiedzenie umów niespełna 40. spośród nich nie doprowadziło do powstania ''czarnej dziury'' w dostępie do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Jan Raszeja, rzecznik prasowy K-P OW NFZ przypomina, że w ciągu I kwartału 2012 r. skontrolowano 241 poradni specjalistycznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Wskazuje, że w licznych przypadkach stwierdzono rażące uchybienia w ich pracy oraz drastyczne naruszenie zapisów zawartych w umowach podpisanych z Funduszem. Dotyczyło to m.in. czasu pracy lekarzy.

Rzecznik podkreśla, iż wypowiedzenie umów niespełna 40. poradniom nie doprowadziło do powstania "czarnej dziury" w systemie specjalistycznej opieki zdrowotnej w województwie.

- W Bydgoszczy wypowiedzieliśmy umowy jednej poradni endokrynologicznej, natomiast swoje usługi pacjentom oferuje nadal trzynaście innych placówek o tym samym profilu. Po zerwaniu kontraktu z jedną bydgoską poradnią chirurgii ogólnej, swoją działalność prowadzi trzynaście innych. To samo dotyczy neurologii - dwie umowy zostały wypowiedziane, dwadzieścia cztery poradnie pracują na dotychczasowych zasadach - podkreśla Jan Raszeja.

Wskazuje również, że efektem kontroli poradni otolaryngologicznych było zerwanie kontraktów z jedną poradnią, podczas gdy dwadzieścia sześć nadal zachowało swoje umowy z NFZ. Podobnie jest w Toruniu gdzie, po zerwaniu kontraktów z dwiema poradniami położniczo-ginekologicznymi, nadal przyjmuje pacjentów siedemnaście placówek o takim samym profilu.

Raszeja zapewnia jednocześnie, że Fundusz zdaje sobie sprawę z sytuacji pacjentów zapisanych do poradni, którym NFZ wypowiedział kontrakty. Dlatego dodatkowe środki otrzymały np.: na kardiologię - Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, na urologię - Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak&Nowak, na leczenie gruźlicy i chorób płuc - Wojewódzki Szpital Zespolony, a na endokrynologię - Szpital Miejski, OLK-MED oraz Medycyna Rodzinna.

Rzecznik deklaruje, że przyznawanie dodatkowych pieniędzy w zakresach, gdzie utrata kontraktu przez poradnię jest szczególnie dotkliwa dla pacjentów, trwa. Jednocześnie K-P OW NFZ analizuje odwołania, jakie wpłynęły od części świadczeniodawców, którym wypowiedział umowy. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż kilka z nich zostanie uznanych za zasadne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH