Kto się boi szpitalnej spółki?

Rozmawiamy z Jackiem Domejko, dyrektorem SP ZOZ Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" w Świdnicy, w którym część pielęgniarek chce protestować przeciwko pomysłowi przekształcenia szpitala w spółkę.

Rynek Zdrowia: - Czy pomysł przekształcenia szpitala w spółkę wymusiła sytuacja finansowa?
Dyrektor Jacek Domejko:
- Wstępny plan finansowy na 2011 rok zakładał ujemny wynik, co skłoniło starostwo do dyskusji na temat przyszłości szpitala w świetle projektowanej ustawy o działalności leczniczej.

Obecnie sytuacja finansowa jest najlepsza od wielu lat. Gdyby NFZ zapłacił nam jeszcze za nadwykonania, bylibyśmy na bardzo mocnym plusie. Nie mamy zobowiązań wymagalnych, zadłużenie szpitala stanowi niewielką część kontraktu.

- Ustawa o działalności leczniczej adresowana będzie głównie do szpitali, które mają problemy finansowe. Skoro sobie radzicie, to po co przekształcać?
- Tak naprawdę klamka nie zapadła. Musimy jednak przeanalizować konsekwencje ustawy o działalności leczniczej, która - a wszystko na to wskazuje - już w czerwcu wejdzie w życie. Dlatego na 22 marca zaplanowano w Starostwie Powiatowym spotkanie zespołu powołanego przez starostę, który ma wypracować konkretne stanowisko. Ma przedstawić plusy i minusy ewentualnego przekształcenia w spółkę prawa handlowego.

- A jakie jest stanowisko dyrektora?
- Nie jestem „za” ani „przeciw”. Po dyskusjach i analizach oraz po zapoznaniu się z ostatecznym kształtem ustawy, będę mógł się jednoznacznie wypowiedzieć.

- Kiedyś był pan zwolennikiem obligatoryjnych przekształceń…
- Weto prezydenta wykluczyło taką możliwość. Teraz przekształcenia mają być fakultatywne i związane z sytuacją finansową szpitali i samorządów terytorialnych jako organów założycielskich. W przypadku naszego szpitala te czynniki nie odgrywają decydującej roli. Sytuacja finansowa pozwala nam na dokonanie swobodnego wyboru.

Niemniej jednak musimy zastanowić się nad tym, czy skorzystanie z nowych rozwiązań ustawowych poprawi jakość świadczonych przez nas usług i jak wpłynie na warunki pracy personelu. Gdy plusów będzie więcej, będziemy się zastanawiać, w jaki sposób przekształcić szpital. W każdym razie żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

- Pielęgniarki ze związku zawodowego oprotestowały pomysł, grożą protestami. A lekarze?

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH