Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewnia, że chociaż w projekcie rządowej uchwały wprowadzającej program zapisano na pomoc finansową 1,1 mld zł, to gdyby okazało się, że z powodu dużego zainteresowania samorządów przekształceniami szpitali ta kwota jest niewystarczająca, zostaną uruchomione dodatkowe środki.

Minister zaznaczyła, że ze wstępnej ankiety przeprowadzonej przed przyjęciem programu wynikało, iż chce w nim uczestniczyć około 30 proc. szpitali. Jak wiadomo zdania na ten temat wśród samorządowców są podzielone.

Śląski samorząd wojewódzki, który jest organem założycielskim dla 56 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w kraju planuje przekształcenie  na początek trzech: Zakładu Pulmonologii w Tarnowskich Górach, Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego i Wojewódzkich Zakładów Ortopedycznych w Bytomiu. Wszystkie mają się stać spółkami pracowniczymi. Ponieważ są w dobrej sytuacji, nie będą korzystać z rządowej pomocy.
Władze zarządu województwa nie są w stanie określić, kiedy w spółki mogłyby zostać przekształcone duże i zadłużone szpitale wojewódzkie.

W woj. łódzkim chęć przekształcenia w spółki zgłosiły szpitale w Tomaszowie Mazowieckim i Pabianicach. Zrobiły to już w połowie stycznia. Dyrektor szpitala w Pabianicach Witold Barszcz – jak podaje PAP, chce jak najszybciej przekształcić szpital w spółkę. Jego zdaniem jest to szansa "wyjścia na prostą" dla zadłużonego na 100 mln zł szpitala.

Radomski Szpital Specjalistyczny, który podlega związanym z PiS władzom miasta, nie będzie przekształcany w spółkę prawa handlowego.
Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak wyraża opinię, że nie ma prostego przełożenia mówiącego o tym, że jeśli będzie coś prywatne, to będzie dobre. Dzisiaj trzeba się zająć systemem finansowaniem służby zdrowia, a nie mówić, że jak mamy problem, to się czegoś pozbądźmy, i to wtedy będzie kłopot innych - twierdzi.

Z kolei Jolanta Kręcicka - dyrektor szpitala w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) uważa rządowy plan za dużą szansę na oddłużenie kierowanej przez nią placówki. Lecznica ma największy w regionie dług - około 40 mln zł bez odsetek - z czego większość stanowią zobowiązania cywilnoprawne.

Mniej zdecydowani w ocenie korzyści płynących z rządowego programu są kierujący innymi szpitalami w woj. świętokrzyskim. Starosta skarżyski Jerzy Żmijewski uważa, że zapisy zawarte w rządowym programie budzą wątpliwości. Jego zdaniem program jest potrzebny i zasadny, ale  nie daje pewności, że pomoc państwa dla szpitali będzie uporządkowana i trwała.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH