Krzysztof Łanda: nie jestem prezesem Fundacji WHC, nie mam udziałów w spółkach Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Fot. PTWP

Przed objęciem stanowiska podsekretarza stanu w MZ zrezygnowałem ze stanowiska prezesa Fundacji Watch Health Care (WHC). Pozbyłem się też wszelkich udziałów w spółkach, w których byłem współudziałowcem - mówił w środę podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Krzysztof Łanda.

Wiceminister Krzysztof Łanda wspólnie z wiceministrem Jarosławem Pinkasem podczas środowego (6 lipca) posiedzenia sejmowej Komisja Zdrowia odpowiadali na pytania posłów dotyczące medialnych doniesień w sprawie Krzysztofa Landy. Jarosław Pinkas wyjaśniał też oficjalnie dlaczego 24 czerwca doszło do zmiany zakresu obowiązków wiceministra Łandy w resorcie zdrowia.

Konflikt personalny
Na pytanie przewodniczącego Komisji Zdrowia posła Bartosza Arłukowicza (PO) co zdecydowało o zmianie zakresu obowiązków wiceministra Łandy w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji , Pinkas wyjaśnił, że nastąpiły spory kompetencyjne wewnątrz departamentu.

Wiceminister Pinkas przyznał, że prawdą jest, iż powstała notatka w sprawie funkcjonowania departamentu wiceministra Łandy, która trafiła do Konstantego Radziwiłła, jednak była ona jedynie korespondencją wewnętrzną resortu.

- Z informacji, które pozyskał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, nie wynikało, że wiceminister Łanda podejmował jakiekolwiek działania nieetyczne - zaznaczył Pinkas.

Dodał, że zmiany w zarządzeniu kompetencyjnym dokonane przez ministra zdrowia wynikają z analizy pracy sekretarza i podsekretarzy stanu i są ukierunkowane na jak największą efektywność działania kierownictwa resortu.

- Wiceminister Łanda pozostaje nadzorującym działania Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w zdecydowanej większości jej obszarów, w tym w obszarze związanym z polityką lekową naszego państwa i nadzorem nad AOTMiT - podkreślił Jarosław Pinkas.

Dodał, że zgodnie z przeprowadzoną analizą zdecydowano, że część obowiązków związanych z nadzorem nad tym departamentem zostanie przekazana innemu członkowi kierownictwa. Wybrano część refundacyjną, polegającą na wykonywaniu powtarzalnych zadań, pochłaniających znaczną ilość czasu.

- Decyzja o przekazanie tego obszaru do kompetencji wiceministra Marka Tombarkiewicza ma odciążyć wiceministra Krzysztofa Łandę, który w tym samym czasie pracuje m.in. nad instrumentem oceny wniosków inwestycyjnych, zmianami w koszyku świadczeń gwarantowanych, nowelizacją ustawy refundacyjnej w obszarze wyrobów medycznych i w obszarze leków, opracowaniem realizacji map potrzeb zdrowotnych, zasadami finansowania świadczeń oraz tworzeniem dokumentów związanych ze strategią lekową - zaznaczył Jarosław Pinkas.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH