Środa, 23 kwietnia 2014 

Dziennik Polski, IB/Rynek Zdrowia | 27-10-2009 12:31

Krzeszowice: spółka pracownicza od roku czeka na umowę dzierżawy szpitala

Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SPZOZ miał zostać przekształcony w spółkę pracowniczą. Kadra, która zaangażowała się w przedsięwzięcie finansowo, wciąż nie ma jednak pewności, jak ostatecznie potoczą się losy placówki.

Na decyzji o powołaniu spółki pracowniczej zaważył fakt, iż do marszałka województwa małopolskiego wpłynął list intencyjny od dużej firmy zainteresowanej zakupem lecznicy. Strach o miejsca pracy spowodował, że za spółką opowiedziało się 70 proc. liczącej 140 osób załogi.

– Ponieważ potencjalny inwestor nie miał nic wspólnego z rehabilitacją, realne stało się zagrożenie, że powstanie tu np. sanatorium, SPA lub dom opieki – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Strokowska, ordynator szpitala.

– Tymczasem kadra medyczna włożyła zbyt wiele wysiłku w rozwój placówki rehabilitacyjnej i zbyt zaangażowała się emocjonalnie i zawodowo, aby się na to zgodzić. Uznaliśmy, że inwestor powinien być zainteresowany leczeniem. Gdyby chodziło o renomowaną firmę prowadzącą działalność rehabilitacyjną, nie byłoby problemu. Podpięlibyśmy się pod znaną markę i szpital nadal zajmowałby się tym, czym powinien – dodaje ordynator Strokowska.

Akcję powołania spółki pracowniczej poparła zakładowa "Solidarność". Choć do jej założenia wymagany jest kapitał w wysokości 50 tys. zł, załoga uznała, że musi zebrać więcej. Pracownicy zgromadzili w sumie 600 tys. zł z własnych oszczędności i bankowych kredytów. Spółka została zarejestrowana we wrześniu ub. r. Pozostało porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w sprawie dzierżawy szpitala. UMWM, który w 2007 r. sam namawiał kadrę z Krzeszowic do takiego rozwiązania, umowy nie podpisał do dziś.

Jan Bereza, przewodniczący rady społecznej szpitala, członek komisji zdrowia sejmiku wojewódzkiego i sekretarz Rady Miasta w Krzeszowicach, popierany przez część pracowników, sprzeciwia się wydzierżawieniu szpitala spółce pracowniczej.

– Urząd marszałkowski zainwestował w remonty miliony zł. Jakie są gwarancje, że nie zysk, ale dobro pacjenta będzie nadrzędnym celem spółki? – mówi Dziennikowi Polskiemu Jan Breza.

Tymczasem spółka pracownicza przygotowała biznesplan, a w projekcie umowy z UMWM zobowiązywała się do kontynuowania działalności rehabilitacyjnej, do rozszerzenia usług o rehabilitację neurologiczną oraz kardiologiczną, a także zapewnienie kontynuowania inwestycji.

 • xyz
  Właśnie widać we wpisie poniżej.............

  ~odp., 2010-02-07

 • do xyz
  bez komentarza...............ale chyba argumenty się wyczerpały ups:))))))).

  ~daro, 2010-02-05

 • xyz
  Idź,człowieku pracować w takim prywatnym ZOZ a potem pisz swoje opinie!!!!!!!!!!!!!!

  ~odp., 2010-02-01

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.