Kryzys, zgodnie z oczekiwaniami, nie ominął resortu zdrowia: z budżetu w wysokości 4,6 mld zł trzeba było

 Jakub Gołąb, rzecznik ministerstwa przy ul. Miodowej zapewnia wprawdzie, że cięcia dotyczą wyłącznie nowych przedsięwzięć, tj. tych, których realizacja miała się rozpocząć w br., podczas gdy inwestycje w trakcie realizacji mają być finansowane normalnie. Na razie jednak panuje atmosfera niepewności.

Wszyscy czekają na konkrety. Rektorzy uczelni medycznych chcą się spotkać z minister Ewą Kopacz, aby poznać je jak naszybciej.

Maciej Piróg, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu, rozumie, że w sytuacji kryzysowej wszyscy muszą oszczędzać. Rozumie także, że cięcia dotyczą w pierwszej kolejności inwestycji. Problem polega jednak na tym, że i bez kryzysowych oszczędności organy założycielskie szpitali klinicznych i instytutów: resort zdrowia i rektorzy uczelni medycznych, mają znacznie mniej środków niż np. samorządy.

- Poziom finansowania inwestycji jest odwrotnie proporcjonalny do poziomu referencyjnego placówek. I to jest najbardziej bolesny komunikat - ocenia dyrektor Piróg. - CZD nie miało wprawdzie zagwarantowanych żadnych środków na 2009 r., ale przynajmniej można było o nie aplikować. Teraz nie ma na to szans. A czeka nas wydatek około 20 mln zł na modernizację bloku operacyjnego i oddziałów intensywnej terapii pracujących bez znaczących zmian od 30 lat. To samo dotyczy części ambulatoryjnej. Mamy infrastrukturę z lat 70. ub. w. Można wprawdzie starać się o środki unijne, ale co z wkładem własnym?

Podobnie jest w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

- W tym roku nie możemy planować żadnych poważnych inwestycji - informuje Witold Strobel, rzecznik placówki. - Będą tylko bieżące remonty i naprawy zepsutego sprzętu. Rozbudowa IMiD to bliżej nie określona przyszłość.

Szpital pediatryczny w zawieszeniu

Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, już trzy tygodnie temu zwrócił się do minister Ewy Kopacz z pytaniem, czy zagrożone jest finansowanie inwestycji prowadzonych przez szpitale kliniczne nadzorowane przez WUM oraz przedsięwzięć uczelni. Odpowiedzi, jak do tej pory, nie otrzymał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH