Kryzys, zgodnie z oczekiwaniami, nie ominął resortu zdrowia: z budżetu w wysokości 4,6 mld zł trzeba było

 Jakub Gołąb, rzecznik ministerstwa przy ul. Miodowej zapewnia wprawdzie, że cięcia dotyczą wyłącznie nowych przedsięwzięć, tj. tych, których realizacja miała się rozpocząć w br., podczas gdy inwestycje w trakcie realizacji mają być finansowane normalnie. Na razie jednak panuje atmosfera niepewności.

Wszyscy czekają na konkrety. Rektorzy uczelni medycznych chcą się spotkać z minister Ewą Kopacz, aby poznać je jak naszybciej.

Maciej Piróg, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu, rozumie, że w sytuacji kryzysowej wszyscy muszą oszczędzać. Rozumie także, że cięcia dotyczą w pierwszej kolejności inwestycji. Problem polega jednak na tym, że i bez kryzysowych oszczędności organy założycielskie szpitali klinicznych i instytutów: resort zdrowia i rektorzy uczelni medycznych, mają znacznie mniej środków niż np. samorządy.

- Poziom finansowania inwestycji jest odwrotnie proporcjonalny do poziomu referencyjnego placówek. I to jest najbardziej bolesny komunikat - ocenia dyrektor Piróg. - CZD nie miało wprawdzie zagwarantowanych żadnych środków na 2009 r., ale przynajmniej można było o nie aplikować. Teraz nie ma na to szans. A czeka nas wydatek około 20 mln zł na modernizację bloku operacyjnego i oddziałów intensywnej terapii pracujących bez znaczących zmian od 30 lat. To samo dotyczy części ambulatoryjnej. Mamy infrastrukturę z lat 70. ub. w. Można wprawdzie starać się o środki unijne, ale co z wkładem własnym?

Podobnie jest w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

- W tym roku nie możemy planować żadnych poważnych inwestycji - informuje Witold Strobel, rzecznik placówki. - Będą tylko bieżące remonty i naprawy zepsutego sprzętu. Rozbudowa IMiD to bliżej nie określona przyszłość.

Szpital pediatryczny w zawieszeniu

Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, już trzy tygodnie temu zwrócił się do minister Ewy Kopacz z pytaniem, czy zagrożone jest finansowanie inwestycji prowadzonych przez szpitale kliniczne nadzorowane przez WUM oraz przedsięwzięć uczelni. Odpowiedzi, jak do tej pory, nie otrzymał.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH