Aż o 30 proc. wzrosły obroty prywatnych sieci medycznych. Mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększa wydatki na leczenie, wydajemy coraz więcej pieniędzy na prywatną opiekę zdrowotną. Jednak kryzys może zmniejszyć popyt na usługi prywatne.

- Wydatki na leczenie ambulatoryjne i szpitalne w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego systematycznie rosną – oczywiście dzięki lepszym dochodom osób ubezpieczonych. I tak w przypadku przychodni specjalistycznych z 3,1 mld zł w 2007 r. do 4,3 mld zł w bieżącym roku i w przypadku szpitali – odpowiednio – z 18,6 mld zł do 25,0 mld zł. Oczywiście, NFZ zawiera kontrakty i z publicznymi, i niepublicznymi placówkami – mowi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego centrali NFZ.

Aż o 30 proc. wzrosły w 2008 r. obroty prywatnych sieci medycznych. W tym roku jednak kryzys może je zmusić do zmiany strategii: rozpocznie się walka o indywidualnych klientów – podaje Rzeczpospolita.

Dokładne ubiegłoroczne wyniki głównych graczy na rynku będą znane dopiero na wiosnę. Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika jednak, że są imponujące. Przykładowo, grupa Lux-Med (Lux-Med, CM LIM, Medycyna Rodzinna, Promedis) prognozuje wzrost przychodów dla pierwszej z tych spółek na poziomie

– 38,3 proc. – Liczba pacjentów korporacyjnych w tej firmie, według naszych prognoz, wzrosła rok do roku o 23,7 proc. – mówi Rzeczpospolitej Anna Rulkiewicz-Kaczyńska, prezes zarządu Lux-Med i CM LIM. Zakłada też, że przychody przejętej w ubiegłym roku spółki CM LIM wzrosły o 25 proc., a liczba pacjentów korporacyjnych o 21,3 proc.

Dobrych wyników spodziewa się też Enel-Med.

– W 2008 r. przychody powinny przekroczyć 113 mln zł, co zapewni nam wzrost rzędu prawie 30 proc. – prognozuje Adam Rozwadowski, prezes i współwłaściciel Enel-Medu. Według szacunkowych danych sprzedaż abonamentów medycznych wzrosła w stosunku do 2007 roku o ponad 36 proc. Liczba klientów korporacyjnych zwiększyła się z 56 do 60 tys. na początku grudnia, a indywidualnych z 280 tys. do 300 tys.

Rok 2009 może jednak zasadniczo zmienić sytuację. Adam Kruszewski, ekspert rynku prywatnej opieki medycznej, jest zdania, że większość prywatnych centrów medycznych – zarówno żyjących ze sprzedaży abonamentów, jak i kontraktów z NFZ – odczuje stagnację.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH