Krosno Odrzańskie: szpital nie funkcjonował, ale będzie w sieci Zachodnie Centrum Medyczne wejdzie do sieci. Fot. archiwum

Kilka tygodni temu władze samorządowe reaktywowały szpital w Krośnie Odrzańskim. Podczas niedawnej wizyty w Gorzowie Wielkopolskim minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że o ile szpital jest jedyny w powiecie, to do sieci wejdzie.

Nie została wzięta pod uwagę sytuacja, do której doszło w Krośnie Odrzańskim, czyli zamknięcie szpitala, a następnie uruchomienie go w relatywnie krótkim czasie, po przejęciu od prywatnego operatora - przypomina Gazeta Lubuska .

Nowa ustawa nic nie mówi o takich przypadkach. Przez to istniała obawa, że placówka Zachodniego Centrum Medycznego (tak się nazywa teraz reaktywowana placówka) nie znajdzie miejsca w nowej sieci szpitali.

Podczas niedawnej wizyty w Gorzowie Wielkopolskim minister Radziwiłł powiedział, że jeśli szpital jest jedyny w powiecie, to z pewnością znajdzie się w sieci.

Jak już pisaliśmy szpital w Krośnie Odrzańskim ponownie zaczął przyjmować pacjentów po półrocznej przerwie. Formalne wznowienie działalności lecznicy nastąpiło 28 kwietnia.

13 stycznia br. oficjalnie zaczęła działać spółka samorządowa Zachodnie Centrum Medyczne (utworzona przez powiat krośnieński i miasto Gubin). Jest nowym operatorem szpitala. Jej prezesem został Wojciech Włodarski, który wcześniej kierował Szpitalem Powiatowym w Słubicach.

Był to precedensowy w kraju przypadek, kiedy przy zmianie podmiotu zarządzającego doszło do przerwania działalności lecznicy. Ewakuowano wszystkich pacjentów, wypowiedziane zostały umowy z pracownikami oraz kontrakt z NFZ.

Po raz pierwszy w Polsce ponownie uruchamiano od podstaw działalność szpitalną i równocześnie pioniersko odwrócono proces prywatyzacji w ochronie zdrowia.

Jak informował nas niedawno starosta krośnieński Mirosław Glaz, łącznie na wznowienie działalności szpitala samorządy w Krośnie Odrzańskim i Gubinie przeznaczyły 2 mln zł. - Nie możemy jednak cały czas dokładać do lecznicy, dlatego zabiegamy o wyższy kontrakt - tłumaczył.

- Tylko zakup nowego sprzętu to koszt 800 tys. zł. Ponadto musieliśmy ponieść wydatki związane z ponownym zatrudnieniem kadry. Zarezerwowaliśmy także 200 tys. zł na niezbędne remonty - powiedział Mirosław Glaz.

Jeśli chodzi wejście do sieci szpitali, prezes Zachodniego Centrum Medycznego był już w kwietniu podczas rozmowy z Rynkiem Zdrowia „raczej spokojny”. - Ustawodawca przewidział sytuację, że jeśli na danym terenie potrzeby zdrowotne wymagają prowadzenia szpitala, działalność takiej placówki może być finansowana ze środków publicznych w ramach sieci - zaznaczył wtedy Wojciech Włodarski.  Miał rację.

- Ze względów epidemiologicznych oraz geograficznych odtworzenie działalności szpitalnej w Krośnie Odrzańskim jest bardzo potrzebne - dodał prezes ZCM.

W związku z zakończeniem procesu ponownego uruchomienia krośnieńskiego szpitala Wojciech Włodarski zapowiedział swoje odejście z Zachodniego Centrum Medycznego i podjęcie nowych wyzwań w ochronie zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH