W 2009 r. ceny siedmiu, z dziesięciu, składników krwi wzrosną od 5 do 10 proc.

Nie zmieniła się cena osocza świeżo mrożonego bez karencji (90 zł za jednostkę) i krwi pełnej konserwowanej (240 zł za jednostkę). W katalogu pojawiła się nowa pozycja – osocze krwi mrożonej po karencji w cenie 110 zł za jednostkę.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że przyszłoroczne podwyżki wynikają z wprowadzenia (od 1 marca 2008 r.) obowiązku dodatkowych kontroli badań wirusologicznych krwi pobranej od tzw. dawców pierwszorazowych, u których wykryto przeciwciała anty HCV.

Oznacza to, że w przyszłym roku szpitale będą musiały wydać przynajmniej 222 mln zł, czyli o siedem więcej niż w tym roku. Dodajmy, że produkcja krwi i jej pochodnych jest dofinansowywana z budżetu państwa w ramach dotacji celowej. Tylko w tym roku resort zdrowia przeznaczy na ten cel ponad 98 mln zł.

Krew nadal jest dobrem deficytowym. W lipcu w w banku warszawskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieli 180 litrów krwi, czyli poniżej alarmowego minimum, które określa się na 300 litrów.

Najwięcej krwi zużywają oddziały hematologiczne, kardiochirurgiczne, ortopedyczne oraz transplantologia. W Polsce codziennie zużywa się 1000 litrów krwi. Podczas operacji zużywa się ok. 2 litrów krwi, przy przeszczepach potrzeba już od 10 do 15 litrów. Krew i jej składniki, to leki o krótkim terminie przydatności. Na przykład: preparat czerwonych krwinek można przetrzymywać maksimum przez 42 dni, płytki krwi zaledwie pięć dni. Najdłużej, bo do dwóch lat, można przechowywać zamrożone osocze. magazynuje się zamrożone osocze, czyli sam płyn, w którym zawieszone są komórki krwi. W Polsce 99,5 proc. krwi  pozyskuje się od honorowych dawców. Co roku oddaje ją ok pół miliona osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH