Krew będzie droższa

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczący wysokości opłat za krew i jej składniki, jakie muszą płacić szpitale regionalnym centrom krwiodawstwa. Wyższe ceny, uwzględniające poziom inflacji, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Podwyżki cen jednostki krwi są rzędu kilku złotych (resort zdrowia szacuje, że wydatki na zakupy zwiększą się w sumie o 12 mln zł) i nie zmienią one sytuacji finansowej centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, dla których głównym problemem jest nieterminowe regulowanie należności przez szpitale.

- Na Śląsku największe ośrodki, które pobierają najwięcej krwi, są w pełni wypłacalne. Problem jest z małymi i średnimi szpitalami, które mają małe dofinasowanie - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Henryk Świerczyński, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

- Jesteśmy zobowiązani do ściągania należności, nie możemy dofinansowywać szpitali. Windykujemy należenie nam kwoty, gdy nie ma szans na porozumienie, gdy nie widzimy dobrej woli ze strony dłużnika. Wtedy idziemy do sądu. Nigdy jednak nie sprzedajemy wierzytelności - zaznaczył.

Na inny problem zwrócił uwagę w Dzienniku Gazeta Prawna Piotr Kowalek, zastępca dyrektora RCKiK we Wrocławiu: - Szpitale wykorzystują swoją uprzywilejowaną sytuację, jaką stwarza im ustawa o publicznej służbie krwi. Zgodnie z nią regionalne centrum musi wydać krew, nawet jeśli szpital nie zapłaci za nią w terminie - powiedział.

W województwie dolnośląskim długi szpitali wobec regionalnego centrum sięgają 12 mln zł, co stanowi jedną trzecią całego budżetu RCKiK we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH