Kraków: zamiast wizytacji będzie kontrola

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ skontroluje całościowo Szpital św. Rafała w Krakowie - zapowiada Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Przypomnijmy, że świadczeniodawcy z ambulatorium w Szpitalu św. Rafała w Krakowie wyprosili pracowników NFZ, którzy przyszli sprawdzić warunki udzielania pacjentom pomocy. Powód - kontrolerzy nie zapowiedzieli wizytacji.

Aleksandra Kwiecień z biura rzecznika Małopolskiego Oddziau Wojewdzkiego NFZ w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl tłumaczy, że wizytacja została zarządzona - zgodnie z centralnymi wytycznymi - przez dyrekcję OW. Fundusz skorzystał z tej formy kontroli, zgodnie z art. 107 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Wizytacja odbywa się zgodnie z prawem. Z tej formy kontroli można skorzystać zawsze, gdy Fundusz chce sprawdzić jakiś konkretny fragment funkcjonowania świadczeniodawcy, bez wnikliwej kontroli całościowej - tłumaczy Kwiecień.

I dodaje: - Wizytacje nie są czymś nowym. Są prowadzone od lat, i nigdy nasi przedstawiciele nie spotkali się z taką formą agresji, jak w wypadku tego świadczeniodawcy. Żaden kontroler nie jest przecież osobą anonimową. Legitymuje się stosownymi dokumentami - legitymacją kontrolera czy upoważnieniem z Funduszu do wizytacji.

Także rzecznicy prasowi innych OW NFZ przyznają, że nigdy albo prawie nigdy nie zdarzyło im się aby świadczeniodawca wyprosił kontrolera.

Jedynie śląski OW NFZ poinformował, że w tym oddziale bywały odmowy umożliwienia przeprowadzenia kontroli, ale były to przypadki incydentalne i zawsze kończyły się nałożeniem kary umownej zgodnie z zapisami "Ogólnych Warunków Umów". A do nich należą umowne kary finansowe lub zerwanie umowy ze świadczeniodawcą.

Małopolski OW NFZ po tak kategorycznym potraktowaniu postanowił w trybie pilnym rozpocząć pełną kontrolę działalności placówki zgodnie z Zarządzeniem Nr 23/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 13 maja 2009 r.w sprawie planowania, przygotowywania i prowadzenia postępowania kontrolnego oraz realizacji wyników kontroli. I ma to być już nie wizytacja, a ustawowa kontrola: z upoważnieniami i zawiadomieniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH