Należący do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest jedną z największych i najbardziej renomowanych lecznic w Polsce. Żadna placówka w kraju nie może się też pochwalić takim kontraktem (360 mln zł na 2009 r.). Mimo to problemy finansowe SU są poważne i narastają. W ciągu ostatniego roku zobowiązania szpitala urosły z 70 do 90 mln zł.

– Kłopoty finansowe mamy od dawna - potwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Niedżwiedzka, rzecznik lecznicy. – Zostały wprawdzie zawarte porozumienia z wierzycielami i spłaty dokonywane są zgodnie z harmonogramem, jednak zadłużenie się pogłębia. Choć na razie nie ma zagrożenia dla płynności finansowej szpitala. Pracownicy dostają pensje bez zakłoceń.

20-milionowy przyrost zadłużenia niepokoi CMUJ, które zdecydowało się na zlecenie audytu placówki profesjonalnej firmie. Na razie nie pozostaje nic innego, jak oczekiwanie na wyniki i wnioski.

– Nie ma jeszcze żadnych propozycji zmian organiacyjnych, planowana jest jednak redukcja zatrudnienia w administracji – mówi Anna Niedźwiedzka. – W SU pracuje łącznie 3,7 tys. osób. Pracownicy administracyjni stanowią około 10 proc.

Jakby tego było mało, Szpital Uniwersytecki został jakiś czas temu odcięty od środków resortu zdrowia w ramach programu Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli. Dotacje mogą zostać wznowione nie wcześniej, niż jesienią br.

– To stara sprawa, ale jej skutki ciągną się do dziś – wyjaśnia rzecznik SU. – Na przełomie 2005 i 2006 r. otrzymaliśmy dofinsowanie  w wysokości 5 mln zł na zakup tomografu komputerowego. W przetargu udało się zbić cenę do 3,3 mln zł, a za pozostałe 1,7 mln zł adaptowaliśmy pracownię tomograficzną tak, aby pozostawała w zgodzie ze standardami.

To, co dla dyrekcji szpitala było spójnym logicznie, jednym wydatkiem, nie okazało się takim dla kontrolerów z ministerstwa zdrowia, którzy w 2006 r. zakwestionowali 1,7 mln zł na adaptację pracowni. Po licznych odwołaniach darowano lecznicy zwrot tej kwoty, jednak kara musiała być: zgodnie z ustawą o finansach publicznych placówka przez trzy lata nie może ubiegać się o dotacje. Trzy lata mijają w październiku tego roku...

Szpital Uniwersytecki w Krakowie ma 1300 łóżek. W swoich klinikach hospitalizuje ponad 60 tys. pacjentów rocznie. W 2008 r. placówka udzieliła ponad 350 tys. porad ambulatoryjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH